Prideľovanie eurodotácií ovládol klientelizmus

Vydané 25. 10. 2004 o 0:00 Autor: BRAŇO DOBŠINSKÝ

Miliardové eurofondy sú takmer ideálnym prostredím na korupčné a klientelistické praktiky. Denníku SME to povedal šéf Protikoručného odboru Úradu vlády Ján Hrubala: "Z pohľadu boja proti korupcii sme v procese eurofondov zlyhali."

Juraj Zamkovský z mimovládnej organizácie CEPA to potvrdil: "Meniace sa pravidlá hry, nevybudované štruktúry, nejasná definícia klúčových pojmov, ako je konflikt záujmov či jeho postih, to všetko je živná pôda na zneužívanie takéhoto systému podvodníkmi, teda pre korupciu a klientelizmus."

Monitorovací výbor, zložený z nezávislých odborníkov, už preveril desiatky nevybavených žiadostí o granty. Výsledok je negatívny. Zainteresovaní tvrdia, že eurofondy ovládlo niečo ako mafia.

Zamkovský: "V regiónoch už panuje skepsa vôbec žiadať o projekty. Pretože sa vie, že bez správnych stykov nie je šanca uspieť. Sú tu totiž siete, ktoré majú fondy rozdelené už vopred."

Legálna korupcia úradníkov?

Monitorovací výbor sa v skúmaní poskytovania eurofondov stretol predovšetkým s prípadmi prepojenia úradníkov. Tí sa zapojili buď do hodnotenia projektu, alebo do prípravy výziev na podávanie projektov. Boli nadštandardne informovaní a niektorí boli priamo pri rozhodovaní o projektoch.

Zamkovský: "Niekedy sa stalo, že tí, čo rozhodovali, boli nakoniec z projektov platení. Ako lektori či konzultanti. Existujú indície, že živé prepojenia úradníkov a žiadateľských organizácií sú aj na úrovni ministerstiev."

To, že niekedy sedeli v komisiách ľudia priamo či nepriamo zainteresovaní na projektoch, potvrdil SME aj ekonomický analytik Martin Barto. Hrubala: "Stávalo sa to v rôznych procesoch výberu projektov. Zasahovali do nich priamo finančne zaangažované osoby."

Prezidentka Transparency International Emília Sičáková-Beblavá: "Neboli stanovené jasné pravidlá hry a tým sa vytvorilo prostredie s možnosťou vytvárania legalizovanej korupcie. Veď ako inak možno definovať, ak niekto pozitívne vyhodnotil projekt, na ktorom bol osobne zainteresovaný? V takom prípade sa nemohol na projekt pozerať nezaujato - mal tam osobnú motiváciu."

Zlý systém, žiadne sankcie

Ján Hrubala pripúšťa, že v rámci poskytovania eurofondov "proces umožňoval, aby boli v mnohých prípadoch uprednostňované dopredu vybrané firmy". Niektoré boli "vopred preferované". Išlo o evidentný príklad porušovania konfliktu záujmov. Ako sa to mohlo stať?

Martin Barto upozorňuje, že práca v komisiách je veľmi nevďačná, pretože je namáhavá a zle platená. Odborníci sa do nej nehrnú. Navyše ich ani nie je veľa, takže u vybraných môže často prísť ku konfliktom záujmov: "Celý systém bol zle nastavený."

Zamkovský: "Neexistovali štandardné postupy na výber hodnotiteľov. Jedni to robili na základe dohody o vykonaní práce, druhí na základe výberového konania. Ďalší problém bol, že oni síce podpisovali vyhlásenie, že nie sú v konflikte záujmov, kuriózne však je, že tento konflikt nebol nikde jasne definovaný."

Takisto neboli jednoznačne stanovené sankcie. Podľa Barta sa preto úradníci v rámci eurofondov nevenujú svojej práci, ale namiesto toho sa snažia eliminovať konkurenciu: "Možno preto neposkytujú verejnosti dostatok informácií o možnosti čerpania prostriedkov z únie."

Pokus o vyriešenie problému s klientelizmom

Odbor boja proti korupcii Úradu vlády vypracoval exaktnú definíciu konfliktu záujmov, ktorý vláda schválila. O čo ide?

* V definícii, ktorá sa týka celého procesu výberu projektov, sa osoby, ktoré ich vykonávajú, od seba striktne oddeľujú.

* Akákoľvek osoba sa v rámci výberového procesu nesmie podieľať na následnej implementácii schváleného projektu.

* Tí, ktorí hodnotia a vyberajú projekty, nesmú byť zapojení do ich prípravy či predkladaní.

Prezidentka Transparency International Emília Sičáková-Beblavá: "Upozorňujem, že ani tak ešte nie je vyhrané. Stále sa totiž iba debatuje o tom, aká presne bude definícia konfliktu záujmov, aby bola vymožiteľná v praxi. K definícii bude nevyhnutné prijať aplikačné kritériá, ktoré by zainteresovaným podrobne vysvetľovali, kto čo môže a čo už nesmie."

Hlavné správy

PÍŠE IVAN MIKLOŠ

Spoplatnený obsahNepobúrila vás Serenina karikatúra? Asi ste normálni

Politická korektnosť je ohrozením slobody.

Dnes Píše Matúš Ritomský

Spoplatnený obsahKeď Ivan Mikloš stráca cit pre mieru

Naozaj nás Čaputová a Štefunko ohrozujú rovnako ako Kotleba?

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní