Analýza: Čo predchádzalo rekonštrukcii

Vydané 20. 12. 2004 o 0:00 Autor: MONIKA REMIÁŠOVÁ

Slovenská Národná galéria vyvolávala rozpaky a antipatie už v 70. rokoch minulého storočia ako rozporná mohutná prístavba.

Odborníci však poukazujú na to, že obdobie 60. rokov, keď sa začalo s plánmi na prestavbu SNG, bolo odvážnym projektom otvorené.

Tak vznikla napríklad televízna veža, budova rozhlasu alebo pylón s kaviarňou na Novom moste. Budova SNG teda nie je jediným dielom dobovej architektúry, ktoré narúša nábrežie Dunaja a celkovú siluetu dnešnej Bratislavy, a okrem toho je na svoj cieľ nevhodná.

Prienik vody, neudržateľnosť stabilnej teploty a vlhkosti v celej budove, nedostatočné vykurovanie a klimatizovanie priestorov objektu sa mohlo predpokladať už pri stavbe.

Odborná aj laická verejnosť sa spočiatku sporila v otázke, či nahradiť existujúcu budovu novou a búrať, alebo budovu ponechať a rekonštruovať. Rekonštrukcia nakoniec zvíťazila z historického i finančného hľadiska.

V marci 2003 sa uskutočnila architektonická súťaž na spracovanie návrhu riešenia rekonštrukcie a modernizácie areálu.

Porota vybrala z 39 súťažných a 3 mimosúťažne posudzovaných návrhov paradoxne až dva víťazné bez určenia poradia. Oba návrhy boli za zachovanie konštrukcie kontroverzného premostenia.

Ani jeden z návrhov sa však nerealizoval a celá súťaž vyvolávala pochybnosti. Vedenie galérie preto nevylučuje uskutočnenie užšej súťaže s konkrétne špecifikovaným zadaním rekonštrukcie a modernizácie ostatných častí areálu, pričom oba víťazné návrhy z roku 2003 by mali slúžiť ako podklad.


Hlavné správy

PÍŠE IVAN MIKLOŠ

Spoplatnený obsahNepobúrila vás Serenina karikatúra? Asi ste normálni

Politická korektnosť je ohrozením slobody.

Dnes Píše Matúš Ritomský

Spoplatnený obsahKeď Ivan Mikloš stráca cit pre mieru

Naozaj nás Čaputová a Štefunko ohrozujú rovnako ako Kotleba?

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní