Prezident má veľké starosti. Kam odkladať dary

Vydané 5. 1. 2005 o 0:00
Prezident Ivan Gašparovič máva valaškou, ktorú dostal spolu s obrazom na snímke do daru od primátora poľského mesta Nowy Targ Mareka Fryzlewicza. Je to dar, ktorý hlavu štátu potešil. FOTO - TASR

Prezident nemá miesto na dary od zahraničných partnerov - zapadajú prachom. Čo návšteva, to dar. Prezidenti určite patria k ľuďom, ktorí dostávajú najviac darčekov. Veľkú radosť z nich možno ani nemajú a slovenský prezident má s nimi ešte aj starosti. Nevie totiž kam s nimi.

Kancelária prezidenta nemá na dary od zahraničných štátnikov voľný priestor. Depozit v Prezidentskom paláci je preplnený. Niektoré dary pre bývalého prezidenta Rudolfa Schustera ležia v škatuliach medzi vyradenými faxami a kopírkami.

Do samotnej prezidentovej pracovne sa totiž z darov dostanú len také, ktoré sa dajú využiť, alebo majú estetickú funkciu. A tých nie je veľa. Hovorca prezidenta Ivana Gašparoviča Marek Trubač: "V pracovni má prezident napríklad fotografiu z vesmírnej misie na Mesiaci od astronauta Cernana alebo bustu Gándhího z Indie."

Medzi vzácnosti patrí aj zlatá dýka zdobená drahokamami od malajzijského kráľa a soška strieborného slona od prezidenta Indie.

Samotný prezident však dary pre hlavy iných štátov nevyberá. Robia to ľudia z protokolu, ktorí rokujú o vhodnosti daru pre politika, ktorého ide Gašparovič navštíviť, s ľuďmi z partnerského protokolu. Pri výbere daru sa berie do úvahy kultúra krajiny, ale aj záľuby obdarovaného.

Len vo výnimočných prípadoch vyberajú slovenskí politici dary osobne. Trubač: "Prezident Gašparovič venuje osobným priateľom skladaciu fujaru. Pri odovzdávaní daru im vždy názorne ukáže, ako na nej hrať." Doteraz ju dostali prezidenti Václav Klaus a Aleksander Kwasniewszki.

Medzi časté dary slovenského prezidenta pre zahraničných partnerov patria slovenský krištáľ, modranská keramika s motívmi Bratislavského hradu, knihy a obrázkové publikácie o Slovensku.

(nim, r)


Súvisiace články:

Hlavné správy

PÍŠE IVAN MIKLOŠ

Spoplatnený obsahNepobúrila vás Serenina karikatúra? Asi ste normálni

Politická korektnosť je ohrozením slobody.

Dnes Píše Matúš Ritomský

Spoplatnený obsahKeď Ivan Mikloš stráca cit pre mieru

Naozaj nás Čaputová a Štefunko ohrozujú rovnako ako Kotleba?

BLOG CAFÉ EURÓPA

Zhoda v Únii sa pri kontroverzných témach hľadá ťažko. Zmení sa hlasovanie?

Hľadanie úplnej zhody je často zdĺhavé.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní