čo dali a dostali

Vydané 5. 1. 2005 o 0:00

Dzurinda vozí štátnikom slivovicu

Za najzaujímavejšie dary, ktoré dostal premiér Mikuláš Dzurinda, považuje kožušinu z medveďa od rumunského premiéra a dres s hokejkou od slovenskej hokejovej reprezentácie. Povedal to hovorca predsedu vlády Martin Maruška.

Rumunský premiér zasa dostal od nášho poľovnícku palicu, bývalý prezident USA Bill Clinton fujaru, český expremiér Vladimír Špidla originálnu rytinu Bratislavy z 1. polovice 19. storočia a dánsky premiér vybíjaný opasok, valašku a kapsu.

Maruška: "Pri výbere je dôležitá aj originalita. Dar musí byť vyrobený na Slovensku a mal by zohľadniť krajinu a záľuby osobnosti, ktorej je určený." Osobne vyberal premiér dar pre pápeža Jána Pavla II. Išlo o knihu v drevenom obale, vytvorenú slovenským umelcom.

Častým darom Mikuláša Dzurindu zahraničným partnerom je aj kvalitné slovenské víno a slivovica. (nim)

Hrušovský dostal do daru datle

Predseda parlamentu Pavol Hrušovský si najviac cení dar od Svätého Otca Jána Pavla II. - ikonu. Patrí medzi najvzácnejšie dary od zahraničných osobností, ktoré má vystavené v kancelárii. Ostatné sú prístupné verejnosti v prijímacom salóne Národnej rady a niektoré končia pre nedostatok priestoru v sklade.

Jeden z darov však Hrušovský nevystavil nikde. Od prezidenta jednej z afrických krajín dostal skutočné prekvapenie - niekoľko kilogramov datlí. Nik si s nimi nevedel rady - nedali sa uskladniť. Hovorca Michal Dyttert: "Rozdal ich pracovníkom kancelárie a poslancom Národnej rady."

Predseda parlamentu vyberá so svojimi spolupracovníkmi zahraničným partnerom do daru najmä výrobky slovenských umelcov - ručne vyrábané drôtené misy, sklárske výrobky a drevorezby. Kolegyniam, ktoré sú predsedníčkami parlamentu, nosí šatky a sklenené ruže.

Zvykne darovať aj drahé knihy. Pápežovi Jánovi Pavlovi II. daroval Kamaldulskú bibliu, ktorú vyberal osobne. (nim)


Hlavné správy

Spoplatnený obsahUniverzitná nemocnica ignoruje Pellegriniho. Súkromník v nej zarába státisíce

Šéfka Mikrobiologického ústavu navrhla, ako nahradiť súkromníka.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: McDonald's po desiatich rokoch mení ceny, na Slovensku láme rekordy

Americkému reťazcu sa darí čoraz viac.

stĺpček petra tkačenka

Vojak aby riskoval život?

Podľa Fica Slovensko občas do cudziny pošle vojakov, ale len tam, kde im nehrozí žiadne riziko.

KOMENTÁR JURAJA BERZEDIHO

Spoplatnený obsahNa východe je veselo. Len dokedy

Kalkulačka rozhodla. V Košiciach prídu o slovenské zápasy tisíce fanúšikov.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní