Analýza Beethovenovej lebky potvrdila jeho úmrtie na otravu olovom

Vydané 7. 12. 2005 o 2:43 Autor: tasr

Chicago 7. decembra (TASR)- Analýza úlomkov lebky Ludwiga van Beethovena potvrdila, že hudobný skladateľ 19. storočia zomrel na masívnu otravu olovom, oznámili v utorok bádatelia.

Výskum sa uskutočnil v argonnskom národnom laboratóriu amerického ministerstva energetiky. Vedci zamerali na úlomky kostí silné röntgenové prístroje a našli dôkazy o dlhodobej otrave olovom.

"Nález zvýšenej hladiny olova v Beethovenovej lebke, spoločne s výsledkami testov DNA potvrdzujúcimi pravosť jeho kostí, poskytujú solídny dôkaz, že Beethoven trpel toxickou otravou olovom, informoval Bill Walsh, ktorý je riaditeľom projektu pre výskum Beethovena a súčasne vedúcim vedeckým pracovníkom vo Pfeiffer Treatment Center vo Warrenville, v štáte Illinois.

Walsh potvrdil, že Beethoven zaznamenal už počas dospievania a ako 20-ročný zmenu osobnosti a chorobu žalúdka, ktoré ho trápili aj v dospelosti. Jeho symptómy a pitevné nálezy zodpovedajú otrave olovom. Beethoven zomrel v roku 1827 vo veku 56 rokov po dlhoročných zdravotných problémoch.

Vedci a historici musia ešte zistiť, z čoho sa mohol skladateľ otráviť. Niektorí si myslia, že za to mohol jeho zlozvyk popíjať víno z kovových hrnčekov, alebo možno aj lieky, ktoré boli na báze olova.

Hlavné správy

Spoplatnený obsahZ budovy SIS budú sociálne byty pre úradníkov, obec neuspela

Tajná služba sa zbavila prvej budovy, ktorá sa dala odhaliť cez internet. Ministerstvo vnútra tam chcel byty pre zamestnancov v ťažkej životnej situácii.

Chorobopis slobody tlače: Bola to srdcová príhoda

Kontrolovať mocných môžu len autenticky slobodné médiá.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní