Analýza Beethovenovej lebky potvrdila jeho úmrtie na otravu olovom

Vydané 7. 12. 2005 o 2:43 Autor: tasr

Chicago 7. decembra (TASR)- Analýza úlomkov lebky Ludwiga van Beethovena potvrdila, že hudobný skladateľ 19. storočia zomrel na masívnu otravu olovom, oznámili v utorok bádatelia.

Výskum sa uskutočnil v argonnskom národnom laboratóriu amerického ministerstva energetiky. Vedci zamerali na úlomky kostí silné röntgenové prístroje a našli dôkazy o dlhodobej otrave olovom.

"Nález zvýšenej hladiny olova v Beethovenovej lebke, spoločne s výsledkami testov DNA potvrdzujúcimi pravosť jeho kostí, poskytujú solídny dôkaz, že Beethoven trpel toxickou otravou olovom, informoval Bill Walsh, ktorý je riaditeľom projektu pre výskum Beethovena a súčasne vedúcim vedeckým pracovníkom vo Pfeiffer Treatment Center vo Warrenville, v štáte Illinois.

Walsh potvrdil, že Beethoven zaznamenal už počas dospievania a ako 20-ročný zmenu osobnosti a chorobu žalúdka, ktoré ho trápili aj v dospelosti. Jeho symptómy a pitevné nálezy zodpovedajú otrave olovom. Beethoven zomrel v roku 1827 vo veku 56 rokov po dlhoročných zdravotných problémoch.

Vedci a historici musia ešte zistiť, z čoho sa mohol skladateľ otráviť. Niektorí si myslia, že za to mohol jeho zlozvyk popíjať víno z kovových hrnčekov, alebo možno aj lieky, ktoré boli na báze olova.

Hlavné správy

Spoplatnený obsahAktivitou v parlamente nesrší, politickú budúcnosť má Kaliňák už spečatenú

V Smere je stále veľmi silný, hovorí o Robertovi Kaliňákovi politológ.

Spoplatnený obsahRytmusa pozvali na džezový koncert. Výsledok prekvapil

Na festivale One Day Jazz Festival mal Martin Valihora nečakaného hosťa.

KOMENTÁR TOMÁŠA PROKOPČÁKA

Spoplatnený obsahToto nie je cenzúra, je to základná slušnosť

Je našou povinnosťou postaviť sa vám.

PODCAST ZOOM

Zoom: Čo keď čierne diery nejestvujú, a je to ešte záhadnejšie

Vedci uvažujú o alternatívnom zdroji.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní