Nelson Mandela apeluje na boháčov: Podeľte sa

Vydané 27. 12. 2005 o 0:00
FOTO

Prvý černošský prezident Juhoafrickej republiky Nelson Mandela nalieha na svojich bohatších krajanov, aby sa počas sviatkov podelili o svoje bohatstvo s chudobnými.

Mandela predstavuje medzinárodnú ikonu slobody a demokracie, pretože strávil 27 rokov vo väzení kvôli ostrému protestu proti apartheidu a neskôr neúnavne viedol kampaň proti AIDS a chudobe.

"Jediné predsavzatie, ktoré si môžem dať, je väčšmi slúžiť blížnym," povedal bývalý štátnik pre johannesburský denník Star. Dodal, že má iba jedno jediné vianočné želanie - obšťastniť tých menej majetných, a chce, aby jeho príklad tí bohatší nasledovali.

"Je veľmi smutné, keď ľudia musia posielať svoje deti do školy z chatrče, v ktorej nemajú zavedenú ani len elektrinu," povedal. "Ale som si istý, že jedného dňa sa všetky tieto problémy začnú riešiť. Vo všeobecnosti som veľmi spokojný s terajším stavom v krajine."

Osemdesiatsedemročný Mandela sa z verejného života stiahol pred dvoma rokmi, keď odišiel oficiálne do dôchodku. (tasr)

Hlavné správy

Spoplatnený obsahZ budovy SIS budú sociálne byty pre úradníkov, obec neuspela

Tajná služba sa zbavila prvej budovy, ktorá sa dala odhaliť cez internet. Ministerstvo vnútra tam chcel byty pre zamestnancov v ťažkej životnej situácii.

Chorobopis slobody tlače: Bola to srdcová príhoda

Kontrolovať mocných môžu len autenticky slobodné médiá.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní