Bez vlastných nôh sa postavil na Everest

Vydané 17. 5. 2006 o 0:00
Moun Everest a horolezci (vľavo) a jeden z nich, Mark Inglis, ktorý má amputované obe nohy (vpravo). Je prvým hendikepovaným, ktorý dosiahol vrch najvyššej hory sveta. FOTO - AP

Prvým hendikepovaným, ktorý dosiahol vrchol najvyššej hory sveta, sa stal 47-ročný novozélandský horolezec Mark Inglis. Má amputované obe nohy. Radostnú novinu oznámil v noci na utorok telefonicky svojej manželke Anne vo chvíli, keď stál na vrchole 8850 metrov vysokého Mount Everestu.

"Sníval o tom celý život," povedala dojatá Anna v rozhovore pre denník New Zealand Herald.

Pred dvoma týždňami si Mark vo výške 6400 metrov zlomil jednu zo svojich dvoch protéz z uhlíkového vlákna po páde zo snežného rebríčka. Podarilo sa mu ju opraviť a pokračovať vo výstupe.

Lekári Inglisovi amputovali obe nohy v podkolení po tom, čo mu omrzli pri výstupe na najvyššiu novozélandskú horu Mount Cook v roku 1982.

Inglis pracoval ako horský sprievodca. So svojím spolulezcom Philom Doolom sa vydali na Mount Cook, kde ich zastihla snehová búrka. Útočisko našli v jaskyni, kde ich nakoniec po dvoch týždňoch takmer mŕtvych našli záchranári. Inglisovo terajšie lezenie s protézami nie je prvé. Pred dvoma rokmi zdolal horu Čo Oju v Tibete, ktorá meria 8201 metrov.

K zdolaniu Mount Everestu vinára a trojnásobného otca podnecoval i fakt, že expedícia by mala získať niekoľko stotisíc dolárov pre kambodžské centrum, ktoré poskytuje rehabilitáciu ľuďom, ktorým amputovali nohy po výbuchu nášľapných mín, ďalej obetiam obrny a ďalším hendikepovaným. Na vrchol Everestu sa postavil aj Juhokórejčan s novozélandským pasom a bydliskom v Aucklande Park Young-Seok so svojím nepálskym Šerpom Serapom Džangbuom. Na veľhoru sa vyšplhali z tibetskej, severnej strany, ale zostúpili na nepálskej, južnej strane.

V dejinách dobývania hory bol ten výstup tretím úspešným pokusom. (čtk)

Hlavné správy

Spoplatnený obsahZ budovy SIS budú sociálne byty pre úradníkov, obec neuspela

Tajná služba sa zbavila prvej budovy, ktorá sa dala odhaliť cez internet. Ministerstvo vnútra tam chcel byty pre zamestnancov v ťažkej životnej situácii.

Chorobopis slobody tlače: Bola to srdcová príhoda

Kontrolovať mocných môžu len autenticky slobodné médiá.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní