Naberám inšpiráciu. V New Yorku

Vydané 17. 5. 2006 o 0:00 Autor: MARTINA HABLÁKOVÁ
Slovenská speváčka Misha v New Yorku. Hľadá tam inšpiráciu. FOTO - ARCHÍV

Pred troma dňami sa vrátila z Ameriky. Chodí tam pravidelne čerpať inšpiráciu. Chce vydať tretí album a spolupracuje na ňom so svetoznámym basgitaristom Richardom Bonom. Hoci vie, že v Spojených štátoch je veľká konkurencia. So slovenskou speváčkou MICHAELOU MISHOU PAĽOVOU (31) sme hovorili o amerických hudobníkoch a muzike.

Ako často do Ameriky chodíte?

Bola som tam mesiac v januári a teraz som sa vrátila po ďalšom mesiaci. Chodím tam častejšie a aj na dlhšie ako minulý rok. Vždy, keď som v USA, podarí sa mi zohnať kontakty na skvelých amerických hudobníkov a chcem ich oživovať. Sú špičkoví.


Ako ste sa s nimi zoznámili?

Náhodou. Na bratislavskom koncerte Richarda Bona prešiel okolo mňa jeho bubeník, ktorému som povedala, že to bol skvelý koncert. Začal ma ťahať k Bonovi, že mu to mám povedať osobne. Začali sme sa zhovárať, vymenili sme si kontakty, albumy, začali sme si telefonovať, písať. Postupne som sa zoznamovala aj s inými hudobníkmi, napríklad s najlepším bubeníkom na svete Davom Weckelom.


Richard Bono, Dave Weckel a Mike Stern sú uznávaní na celom svete. Akí sú v súkromí?

Sú to skvelí ľudia. Celou dušou milujú hudbu, žijú s ňou 24 hodín denne. Nepoznajú, čo je dovolenka. Napriek tomu, že sú svetovo uznávaní, sú skromní. Pre nich je prvoradá hudba.


Ako vás prijali?

Najviac času trávim s Richardom Bonom. Keď sme si sadli po prvý raz v New Yorku na schody a on začal hrať, uvedomila som si, že toto je svetová trieda a čokoľvek zo seba vydá, musí to byť geniálne. Cítila som, že hudbu má úprimne rád. A tak to bolo aj s ostatnými hudobníkmi.


Spolupracujete s nimi na príprave albumu?

S Richardom Bonom sme napísali tri skladby, ktoré budú na albume, čo chcem vydať na jeseň. Keď som bola v Amerike naposledy, nahral mi basové a gitarové linky. Stojí to veľa peňazí a som rada, že to urobil zadarmo. To znamená, že tej hudbe verí.


V USA je však vraj dobrý spevák i muzikant v každom bare. Je to tak?

Áno. Ja si vychutnávam vymetanie barov, pretože sa v žiadnom nefajčí. Pri tých potulkách som zistila, že je tam veľmi veľa dobrých muzikantov a spevákov. Príde 70-ročný dedko, a tak zahrá na saxofóne, že každému padne sánka. Je tam skutočne veľká konkurencia a nie je ľahké presadiť sa.


A keď sa to podarí?

Dôležité sú kontakty. Ak by som ja prišla do vydavateľstva a zaklopala na dvere, nikto by sa so mnou nebavil. Treba mať vlastného agenta, právnika. Nikto nebude komunikovať priamo so mnou. Ja to zatiaľ neriešim a nesnažím sa ísť cez mŕtvoly. Snažím sa učiť a inšpirovať sa. Dôležité sú kontakty.


A publikum? Aké tam je? Keď majú možnosť väčšieho výberu, nie sú náročnejší?

Je vďačnejšie. Niekto zaspieva a ľudia mu tlieskajú. Chodia na koncerty napriek tomu, že muzikantov nepoznajú. Na Slovensku koncert nevypredáte, ak nie ste známa osoba.


Muzikanti o presadení sa v USA

To, že v americkom hudobnom priemysle vládne veľká konkurencia, potvrdzuje aj hráč na bicie Martin Valihora. Študoval na Berkley College Of Music v Bostone a momentálne hrá v triu japonskej klaviristky Hiromi a v skupine Waking Vision.

"Človek sa musí pohybovať v hudobnom prostredí, musí zistiť, v čom sa má ešte zdokonaľovať," vysvetľuje.

Aj on sa stretáva so skutočnosťou, že kluby v New Yorku, kde žije, sú plné hudobníkov a spevákov, ale v tých najlepších kluboch si len tak niekto nezahrá. "Niekomu sa podarí preraziť rýchlo, a niekomu nikdy. Len kontakty nestačia, treba mať aj danosti," dodáva.

Basgitarista a producent Oscar Rózsa, ktorý tiež študoval v Bostone, hovorí o silnej hudobnej tradícii Američanov.

"New York je centrum súčasného umenia a súčasnej muziky a ponúka množstvo inšpirácie. Sústreďuje sa tam veľa talentovaných muzikantov. Klubová scéna má svoju silnú tradíciu," pripomína.

Presadiť sa v USA je podľa muzikanta otázkou šťastia: "Byť v správnom čase na správnom mieste a, samozrejme, byť pripravený prejaviť svoju originalitu a schopnosti." (hab)

Misha s gitaristom Sternom (vľavo) a basgitaristom Bonom, hudobníkmi, ktorí patria k svetovo uznávaným jazzmanom. FOTO - ARCHÍV

Hlavné správy

Spoplatnený obsahAktivitou v parlamente nesrší, politickú budúcnosť má Kaliňák už spečatenú

V Smere je stále veľmi silný, hovorí o Robertovi Kaliňákovi politológ.

Spoplatnený obsahRytmusa pozvali na džezový koncert. Výsledok prekvapil

Na festivale One Day Jazz Festival mal Martin Valihora nečakaného hosťa.

KOMENTÁR TOMÁŠA PROKOPČÁKA

Spoplatnený obsahToto nie je cenzúra, je to základná slušnosť

Je našou povinnosťou postaviť sa vám.

PODCAST ZOOM

Zoom: Čo keď čierne diery nejestvujú, a je to ešte záhadnejšie

Vedci uvažujú o alternatívnom zdroji.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní