USA: Po 30 rokoch možno nájdu telo odborárskeho predáka Hoffu

Vydané 18. 5. 2006 o 4:07 Autor: tasr

Milford Township 18. mája (TASR) - Agenti amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) začali v stredu prehľadávať farmu v Michigane v snahe získať stopy v prípade záhadného zmiznutia legendárneho odborárskeho predáka Jimmyho Hoffu.

Lídra odborového zväzu Teamsters naposledy videli 30. júna 1975 v reštaurácii asi 25 kilometrov východne od farmy. Televízie priniesli letecké zábery, na ktorých agenti lopatami kopú na farme v Milford Township, asi 56 kilometrov od Detroitu.

Agentka Dawn Clenneyová, hovorkyňa FBI v Detroite, oznámila, že vyšetrovatelia pátrajú po "dôkazoch o kriminálnej aktivite, ku ktorej mohlo dôjsť za predchádzajúcich majiteľov" farmy. Na otázku, či pátrajú po pozostatkoch Hoffu, povedala: "možno".

Hovorkyňa dodala, že FBI dostáva veľa tipov týkajúcich sa Hoffu. "Mali sme pocit, že tento musíme preskúmať," povedala.

Hoffu vyhlásili za mŕtveho v roku 1982. Množstvo kníh a filmov o jeho živote jeho zmiznutie pripisuje mafii, ktorí Hoffu zabili a ukryli jeho telo, aby mu zabránili v návrate do vedenia Teamsters.

Predáka odsúdili na 15 rokov väzenia za úplatkárstvo, po štyroch rokoch za mrežami ho však v roku 1971 prepustili na základe milosti prezidenta Richarda Nixona.

Hoffa manželke z telefónneho automatu pred reštauráciou zavolal, že muži, s ktorými sa mal stretnúť, neprišli. Na mieste chcel spor s bossom Teamsters z New Jersey a detroitským mafiánom.

FBI po Hoffovom tele neúspešne pátralo na viacerých miestach. Jeden chýr hovoril, že ho zahrabali pod trávnik štadióna v New Jersey. Po preskúmaní plochy špeciálnym radarom však žiadne pozostatky nenašli.

V máji 2004 úrady rozobrali podlahu domu v Bloomfield Township, kde jeden z bossov Teamsters podľa vlastných slov Hoffu zastrelil. Žiadne dôkazy užitočné pre prípad však nenašli.

S podobným vyhlásením údajne prišiel aj bývalý mafiánsky nájomný zabijak z New Jersey, ktorý zomrel v marci. Richard "The Iceman" Kuklinski spisovateľov Philipovi Carlovi údajne prezradil podrobnosti o zabití Hoffu. Kniha "The Ice Man: Confessions of a Mafia Contract Killer" (Ľadový muž: Priznania mafiánskho nájomného vraha) sa má na pultoch objaviť v júli.

2 1 air

Hlavné správy

Spoplatnený obsahAktivitou v parlamente nesrší, politickú budúcnosť má Kaliňák už spečatenú

V Smere je stále veľmi silný, hovorí o Robertovi Kaliňákovi politológ.

Spoplatnený obsahRytmusa pozvali na džezový koncert. Výsledok prekvapil

Na festivale One Day Jazz Festival mal Martin Valihora nečakaného hosťa.

KOMENTÁR TOMÁŠA PROKOPČÁKA

Spoplatnený obsahToto nie je cenzúra, je to základná slušnosť

Je našou povinnosťou postaviť sa vám.

PODCAST ZOOM

Zoom: Čo keď čierne diery nejestvujú, a je to ešte záhadnejšie

Vedci uvažujú o alternatívnom zdroji.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní