Pomoc druhým považuje za samozrejmosť

Vydané 25. 5. 2006 o 0:00
Katarína Medňanská sa stará o 82-ročnú Žofku. Sú pre seba anjelmi, hovoria. FOTO SME - JANA BEŇOVÁ

príbeh

Pre Katarínu Medňanskú je pomoc druhým samozrejmosťou. Pomáha starým, chorým a nevládnym. V Leviciach dostala cenu humanitný čin roka od vydavateľstva Vitur.

"Vyrastala som v chudobe, v dome, kde nebola voda. Otec mi zomrel, keď som mala trinásť. Mame som pomáhala starať sa o troch súrodencov," vysvetľuje svoje pohnútky.

Vyučila sa za technickú laborantku, no ťahalo ju to k charite. Potom našla na chodníku ležať ženu, ktorá tvrdila, že ju nikto nechce. Tak ju zobrala k jej rodine, a tá ju prijala.

Tak pomohla Medňanská viacerým a charitatívne spoločenstvo svätého Vincenta de Paula ju zobralo medzi seba. Po dvadsiatich rokoch odišla z Atómovej elektrárne Mochovce.

"Starám sa o mnoho rodín. Ľudia, ktorým som pomohla, už nie sú pre mňa cudzí," hovorí s tým, že si dáva pozor, aby nezanedbávala svoju rodinu.

Momentálne sa stará o 82-ročnú Žofku, ktorá je pripútaná k posteli. Katarínu Medňanskú si nevie vynachváliť: "Ona je ako anjel, veľa mi dáva." No Katarína nesúhlasí. "Kdeže, teta, vy dávate veľa mne."

JANA BEŇOVÁ

Hlavné správy

Spoplatnený obsahZ budovy SIS budú sociálne byty pre úradníkov, obec neuspela

Tajná služba sa zbavila prvej budovy, ktorá sa dala odhaliť cez internet. Ministerstvo vnútra tam chcel byty pre zamestnancov v ťažkej životnej situácii.

Chorobopis slobody tlače: Bola to srdcová príhoda

Kontrolovať mocných môžu len autenticky slobodné médiá.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní