V Ghane žil 36 rokov ako Biely Afričan

Vydané 5. 6. 2006 o 0:00 Autor: ĽUBOMÍR LEHOTSKÝ
FOTO

Volali ho Biely Afričan, dávali mu prívlastok misionár. Tridsaťpäť rokov strávil v Ghane. Albína Korem mal 65 rokov, keď pred mesiacom podľahol rakovine.

Príbeh Drienovčana z východného Slovenska sa začal vo Viedni pred 38 rokmi. Bol mladý, túžiaci po slobode a dobrodružstve a nemohol sa zmieriť s príchodom sovietskych vojsk do Československa.

Preto odcestoval do Kanady, dva roky brázdil Ameriku, dva roky strávil na pobreží Guinejského zálivu. Ghana sa mu stala osudnou, prežil v nej 36 rokov.

"Podarilo sa mi pozitívne vplývať na myslenie a konanie tamojších ľudí. Dokonca som mal vlastnú reláciu pre farmárov v rozhlase i v televízii," povedal pri jednej z posledných návštev na Slovensku.

Bojoval najmä proti lesným požiarom, ktoré sú najväčšou príčinou vysychania pôdy. Napísal niekoľko publikácií, z ktorých najznámejšie sú Africké rozprávky a príbehy nazvané Ghana, Ghančania a ja.

Príspevkom do šarišského povedomia a slovenskej jazykovedy je aj unikátny Šarišsko-slovenský slovník, ktorý obsahuje viac ako 11-tisíc slov a takmer 800 prísloví a porekadiel.

Mária Kurimská, mladšia sestra Albína, ho poznala ako nespútaného, slobodného človeka s ochotou pomáhať každému, kto to potreboval.

"Nechcel sa podriadiť komunistom, tak odišiel. Pracoval do úmoru, nemal čas na seba, nikdy sa ani neoženil. Adoptoval si chudobné dievča, Charllotte, ktoré posluhovalo z domu do domu. Vydala sa, má deti a dve si adoptovala po zosnulej sestre," spomína.

Jej brata desili najmä hladujúce deti. V tom čase v Ghane fungovalo iba jediné stredisko na liečenie podvýživy. Aj za jeho prispenia je ich tam dnes viac ako päťdesiat.

"Najhoršie je, že z ťažkej situácie chudobných ťažia bohatí. Hladujúce dievčatá sú ochotné ísť do postele sa za kúsok chleba s hocikým. Vtedy ich aj najviac otehotnie a bludný kruh sa uzatvára," povedal pri jednom z afrických návratov Biely Afričan.

Uvedomoval si, že všetky deti sám nenakŕmi. Preto sa zamestnal na pedagogickej škole pre učiteľov poľnohospodárstva. Robil výskumy, osvetu. Cestoval po krajine, prednášal o poľnohospodárstve, ekológii, školstve a výžive.

Otec mu doma ukul kosu a poslal do Afriky - aby im ukázal, že kosenie je efektívnejšie ako s mačetou. Korem mal skrátka dva domovy. Jeden na Slovensku, druhý v Ghane.

Podobnosť medzi dvoma krajinami videl "v istom pocite menejcennosti, ktorý vyplýval z dlhoročnej kolonizácie a poroby". Pod Tatry túžil preniesť jednoduchý životný štýl, plný surovej zeleniny či ovocia.

A mal sen zaviesť na Slovensku ghanskú módu. Tamojšie ženy "nosili" päť listov, upnutých okolo bedier. "Tie šaty sú také lacné a zároveň príťažlivé, že keby som sa tam oženil, mohol by som manželke kupovať nové šaty aj trikrát za deň," hovorieval.

FOTO - AUTOR a ARCHÍV

Albín Korem z východného Slovenska (vľavo) žil v Ghane (vpravo) 38 rokov.

Hlavné správy

Spoplatnený obsahAktivitou v parlamente nesrší, politickú budúcnosť má Kaliňák už spečatenú

V Smere je stále veľmi silný, hovorí o Robertovi Kaliňákovi politológ.

Spoplatnený obsahRytmusa pozvali na džezový koncert. Výsledok prekvapil

Na festivale One Day Jazz Festival mal Martin Valihora nečakaného hosťa.

KOMENTÁR TOMÁŠA PROKOPČÁKA

Spoplatnený obsahToto nie je cenzúra, je to základná slušnosť

Je našou povinnosťou postaviť sa vám.

PODCAST ZOOM

Zoom: Čo keď čierne diery nejestvujú, a je to ešte záhadnejšie

Vedci uvažujú o alternatívnom zdroji.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní