Bára Basiková hovorí: Homosexualita je súčasť života, ľudia sa musia naučiť prijať to so samozrejmosťou a pokorou
Podporila homosexuálov: nafotila akty

Vydané 14. 6. 2006 o 0:00 Autor: MARTINA HABLÁKOVÁ
Speváčka Bára Basiková a herečka Helena Dytrtová nafotili akty na podporu homosexuálov. Vystavia ich v galériách v Česku a na Slovensku. FOTO - PETRA FICOVÁ

Bára Basiková nafotila akty na podporu homosexuálov. Rozhodla sa tak potom, ako sa dozvedela o situácii štvorpercentnej menšiny na Slovensku. "Z rozprávania so Slovákmi som pochopila, že sa u vás k homosexuálom nepristupuje ani tak ako u nás v Česku," vysvetlila SME.

V Českej republike bolo registrované partnerstvo schválené na piaty raz 15. marca. Speváčku šokuje, že aj niektorí politici považujú homosexualitu za chorobu: "Keď ich to počujem hovoriť, sama seba sa pýtam, ako by sa správali, ak by sa im narodilo také dieťa."

Preto prišla s nápadom, že nafotí akty, ktoré sa budú vystavovať v pražskej a neskôr aj v niektorej zo slovenských galérií.

"Homosexualita v Česku nie je tabu. Ľudia, hlavne mladí, sa k nej verejne priznávajú, nemajú nijaké problémy. Ale na Slovensku sa ľudia, ani známe osobnosti, k homosexualite priznať nemôžu, pretože by ich verejnosť nepochopila a ublížili by aj sami sebe," krúti hlavou Basiková.

Vo svojom blízkom, ale aj širšom okolí má veľa kamarátov, ktorí sú opačne sexuálne orientovaní. Ona osobne sa o stratu priazne verejnosti nebojí. "Vždy mi bolo jedno, kto si čo myslí. Hovorím sama za seba, svoj názor. Nemám pocit, že by som niečo riskovala a som presvedčená, že som sa postavila za správnu vec."

Aj keď priznáva, že jej okolie je v rozpakoch: "Na jednej strane obdivujú moju otvorenosť, ale na druhej strane viem, že oni sami by to neurobili, aby si neuškodili."

Podľa slov speváčky by Slovensku pomohla najmä osveta vo výchove v rodinách a v školách.

"Ľudia sa musia naučiť túto skutočnosť prijímať s pokorou a samozrejmosťou. Homosexualita je súčasť života a môže sa to stať každému z nás alebo našim deťom. Treba k tomu pristupovať bez predsudkov a odsudzovania," uzatvára.

Akty speváčky Báry Basikovej a herečky Heleny Dytrtovej, ktorá sa do projektu zapojila, nafotila slovenská fotografka Petra Ficová.

Homosexuáli v slovenskom šoubiznise mlčia

Registrované partnerstvá dvoch osôb rovnakého pohlavia na Slovensku verejne podporujú známe osobnosti ako moderátorka Adela Banášová, Oľga Záblacká, herečka Zdena Studenková, Magda Paveleková, spisovateľka a publicistka Oľga Feldeková, herci Maroš Kramár, Ivan Vojtek, Karol Čálik a iní.

Napriek tomu sa k svojej sexuálnej orientácii nepriznávajú mnohí ľudia zo šoubiznisu. Verejne o tom hovoria iba herec Richard Stanke a módny návrhár František Mikloško. "Boja sa určitej straty svojich fanúšikov a toho, ako ich verejnosť prijme," vysvetľuje psychológ Dušan Fabian. (hab)

Hlavné správy

Spoplatnený obsahZ budovy SIS budú sociálne byty pre úradníkov, obec neuspela

Tajná služba sa zbavila prvej budovy, ktorá sa dala odhaliť cez internet. Ministerstvo vnútra tam chcel byty pre zamestnancov v ťažkej životnej situácii.

Chorobopis slobody tlače: Bola to srdcová príhoda

Kontrolovať mocných môžu len autenticky slobodné médiá.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní