Hral mame na poli i belgickej kráľovnej

Vydané 21. 6. 2006 o 0:00 Autor: JOZEF LUCIAK
FOTO

Rinaldo je v Podpoľaní ojedinelé krstné meno. Nebolo tam predtým a nie je ani po ňom. Mladý Oláh sa narodil v januári 1929.

Od detstva mal výbornú pamäť, bol čulý, neposedný, šikovnosť mu bola vrodená. Už ako trojročnému mu mama kúpila trištvrtinové husle, nútila ho hrať od rána do večera a ešte aj keď okopávala zemiaky, posadila ho do brázdy a tam musel trénovať.

Raz ho videl a počul hrať na ulici učiteľ hudby Ondrej Sokol, zbadal v ňom obrovský talent a po dohode s rodičmi ho učil hrať podľa nôt. Zdokonalil sa natoľko, že sa stal primášom slatinskej ľudovej hudby. Pohľad na osemročného chlapca medzi starcami v kapele bol šokujúci.

Denne trénoval viac ako osem hodín, aj tvoril. Keď sa v roku 1941 konala Pražská jar, na ktorej vystupoval aj očovský súbor, zobrali so sebou do Prahy Rinalda. Súťaž huslistov vyhral i tam.

To už nebolo ďaleko od skúšok na Vysokú školu múzických umení v Prahe. Spravil ich na výbornú a navyše mu na vysvedčenie pridali: Rinaldo má absolútny sluch. Uhádol totiž všetkých 15 tónov, ktoré mu "brnkali" na klavíri.

Z rodinných dôvodov však musel školu nechať a vrátiť sa zarábať do Zvolenskej Staliny. Tam si ho, našťastie, našli zo SĽUK-u. S nimi pochodil celý svet. Všade bolo jeho číslo zlatým klincom programu.

V Belgicku si ho napríklad pozvala kráľovská rodina, kde ako 28-ročný musel vystupovať vo fraku. Kráľovnej, ktorá bola huslistka, zahral Picikáto a Škovránka a na záver pridal hru na husliach za chrbtom. "Ste úžasný", povedala, "ja by som to v živote nikdy nedokázala."

V Kalifornii ho zasa chceli oženiť s dcérou farmára, ktorá hrala na klavíri a spolu s ním aj koncertovala. Nakoniec povedal: "Amerika ma neťahá, ja mám rád len svoju Zvolenskú Slatinu."

Rinaldo nikdy netúžil po bohatstve, žil len a len pre svoje husle.

V Indonézii u Norodoma Sihanuka si zasa v zlatej sále neľahol na zem ako ostatní s výhovorkou, že on drží v jednej ruke husle, v druhej slák, a keby ich náhodou polámal, nemal by Sihanukovi na čom zahrať.

Išlo o tie husle, bez ktorých nedávno odišiel na druhý svet. Predal ich kamarátovi, nemal peniaze.

Hlavné správy

Spoplatnený obsahValkovho vraha označili, Kuciakovho, Tupého či Remiášovho nie

Čaká sa na prokuratúru, či uverí verzii o vražde právnika.

ANALÝZA ADAMA VALČEKA

Spoplatnený obsahProfituje na skrytej privatizácii vodární, teraz je blízko dôležitej funkcie

O Jurajovi Bugalovi rozhodne vláda.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Spoplatnený obsahZmena iba pre zmenu

Vhodnejší než ladenie by bol nový text.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní