Blog z Luxemburska
Krstiny

Vydané 6. 7. 2006 o 0:00 Autor: IVANA JABLONSKÁ

V Luxemburgu žijem už vyše troch rokov, ale až teraz som sa dostala na luxemburské krstiny. Hlavnou hrdinkou bola malá Lisa, francúzsko-flámska "miešanka". Za krstného otca jej vybrali môjho drahého. A tak, veriaci-neveriaci, môj drahý, dobrý priateľ rodiny krstenej, ponuku prijal.

Nie som odborníčkou na vieru ani na samotnú krstinovú slávnosť, skôr prinášam zopár postrehov.

Z domu som bola zvyknutá na poradie: 1. krstiny; 2. hostina. V tomto prípade to bolo naopak. O 12.00 sa začala hostina v reštaurácii, o 14.45 sme utekali do kostola, lebo krstenie sa začínalo o 15.00. Po ňom, sme sa ešte zastavili u hostiteľov na drink.

U nás na podobné slávnosti pozývame skôr príbuzných, tu tvorili 90 percent pozvaných priatelia a známi. Nijaká kuracia polievka, nijaké rezne, nijaká krémová torta... Ako predjedlo sa podávala lososová paštéta, ako hlavné jedlo teľacina a ako zákusok zmrzlinová torta v tvare kočíka. Nijaké spevy či tance.

Na konci hostiny dostali rodičia malý darček od reštaurácie ako pozornosť podniku a každý zúčastnený zasa od rodičov krstinové dražé. To môžu byť cukríky podobné lentilkám alebo oriešky obalené v cukrovej poleve. Zvyčajne bývajú v pastelových farbách (ak sa krstí dievča, tak ružové, ak chlapec, tak modré).

V ten deň krstili svoje deti tri páry. Pán farár (rímskokatolícky) na všetkých čakal pred kostolom a každého prichádzajúceho s úsmevom privítal. Všetky tri deti mali okolo roka, takže nijaké nehybné bábätká, ale riadne človiečatá, ktoré počas celej hodiny ukazovali svoj charakter.

Dva z párov boli neluxemburské. Pán farár preto na začiatku poďakoval luxemburskému páru, že súhlasil s tým, aby akt prebehol vo francúzštine. Počas celej ceremónie vysvetľoval veľmi laicky, čo a prečo robí: "Teraz urobím Teovi, Marii a Lise na čelo krížiky... Teraz urobíme toto..." Človek mal pocit, že je na školskej besiedke, nie v kostole na krstinách. Aspoň ja, neveriaca, som mala skôr pocit uvoľnenej atmosféry ako nejakej nútenej cirkevnej autority, aký som mávala na podobných udalostiach u nás.

jablonska.blog.sme.sk

Hlavné správy

Spoplatnený obsahObec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

Spoplatnený obsahPrestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.

Spoplatnený obsahNové Káčerovo lahodí oku. Pravé dobrodružstvo však neukázalo

Animované seriály za tridsať rokov vyrástli.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní