Blog z Nepálu
Káthmandu

Vydané 20. 7. 2006 o 0:00 Autor: FILIP JÁNOŠ

Hlavné mesto Nepálu nie je láskou na prvý pohľad. Po prvom dni som mal pocit, že som presýtený a že si potrebujem oddýchnuť. Život sa na mňa valil príliš dôrazne, nedal mi šancu nadýchnuť sa a spracovať to množstvo informácií. S radosťou som ušiel do hôr. Odvtedy som strávil v meste a jeho okolí takmer mesiac.

Cesta každého turistu po krajine sa začína a končí v Thameli - turistickej štvrti. Podnikaví Nepálčania využívajú akúsi nostalgiu za domovom a za vecami, ktoré máme radi. Aj napriek tomu, že ľudia cestujú pre spoznávanie nového, radi si pozrú Pána prsteňov pri dobrom Tuborgu. Potom sa premiestnia do skvelého Tom & Jerry pubu, kde sa pri rockovej hudbe zo začiatku 90. rokov zoznámia s polovicou sveta a k pivu pridajú zopár šlukov hašišu, ktorý kúpili po ceste.

Ak teda chcete zažiť pravé Káthmandu, treba vyraziť akýmkoľvek smerom preč z Thamelu a vkročiť do labyrintu uličiek, trhovísk a malých chrámov. Vnoriť sa do dravej ľudskej rieky, ktorá vás unesie do skutočného života, kde vám ľudia, bojujúci o každodenné prežitie, venujú ten najúprimnejší úsmev. Do života presiaknutého náboženstvom, dymom vonných tyčiniek a potom predavačov ovocia. Malá soška Ganešu vás bude sledovať pri zjednávaní ceny za trs čerstvých banánov. Budhove oči s vami budú nazerať do plechových nádob plných voňavého čierneho čaju spod Kančenčongy.

Namiesto fasfoodov si môžete vychutnať zeleninové curry v nespočetnom množstve pouličných vývarovní.

Civilizácia však valcuje aj tu a daňou je znečistené ovzdušie a neuveriteľný hluk.

Pravidlá cestnej premávky určuje klaksón a vek áut spolu s nekvalitným benzínom spôsobujú, že už okolo poludnia sa mesto zahalí do smogového závoja. Preto treba za objavovaním krás mesta vyraziť skoro ráno, keď sa mesto prebúdza a obyvatelia vychádzajú k ranným modlitbám. V rannom opare sa šíria zvuky modlitebných zvončekov a mantier. Ospalí bezdomovci sa mrvia vo svojich provizórnych obydliach a chystajú sa na každodenný boj.

filipjanos.blog.sme.sk

Hlavné správy

Spoplatnený obsahDlhy by mal štát odpúšťať budúci rok. Náklady vyčísľujú

Šéf SNS Andrej Danko spomína aj ďalší generálny pardon v Sociálnej poisťovni. Komore exekútorov sa to nepáči.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Liek existoval, aj tak ho takmer nechali umrieť

Príbeh, ktorý opisuje slovenské zdravotníctvo.

Takto Sagana často neuvidíte. Čudoval sa aj Svorada

Trojnásobný majster sveta získal šiesty národný titul skvelým spôsobom.

Kočner má právo sa brániť

Je dobré si všímať, kto, kedy a ako o ňom rozhoduje.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní