Bushove tlačovky budú pripomínať šou

Vydané 3. 8. 2006 o 0:00
Modrý záves, logo Bieleho domu a vlajky by mala nahradiť videobrazovka. FOTO - SITA/AP

Hovorca amerického prezidenta Georgea Busha, konzervatívny novinár Tony Snow, je v úrade iba tri mesiace a už sa rozhodol v Bielom dome zavádzať novinky. Nepáči sa mu, ako vyzerajú jeho a aj prezidentove brífingy.

Klasická miestnosť pre tlačové konferencie - modrý záves, logo Bieleho domu a rečnícky pultík - funguje od administratívy Richarda Nixona. Miestnosť pre novinárov je v Západnom krídle a v minulosti na tomto mieste stál aj plavecký bazén, ktorý postavili za prezidenta Franklina Delana Roosevelta.

Snow sa to rozhodol rázne nabúrať: dosť bolo fádnych tlačových konferencií. Za hovorcom bude napríklad obrovská videoprojekcia, na ktorej podľa denníka Wall Street Journal môžu byť "vlajky, vejúce v miernom povetrí či tabuľky a grafy". Televízni diváci budú môcť túto videoprojekciu vnímať buď v samostatnom okne, alebo ako integrovanú súčasť pozadia za hovorcom alebo prezidentom.

Keď bude napríklad George Bush hovoriť o najnovšom vojenskom ťažení, môžu za ním premietať tváre neohrozených amerických vojakov. A keď bude opäť vyhlasovať "úspešný koniec misie", nesmie za nim chýbať pretlak amerických vlajok.

Aj v Bielom dome, teda v čase 24-hodinových spravodajských televízií, musia robiť všetko pre diváka. Veď poludňajšie brífingy v priamom prenose v Spojených štátoch vysielajú už desať rokov. A ako ukazujú posledné dáta, ich sledovanosť si s novým - živším vystupovaním Snowa polepšila.

Bushova administratíva už v minulosti ukázala, že hľadá nové páky na presadenie svojho posolstva - lokálnym staniciam poskytuje balíky videospráv a dokonca platila konzervatívnych komentátorov.

Nové video by sa mohlo v niečom podobať na technológiu, ktorú používajú pri zjazdoch politických strán či televíznych šou.

"Videostena v Bielom dome dovolí administratíve stvárniť akúkoľvek správu oveľa priamejšie," povedal denníku Wall Street Journal bývalý redaktor CNN a profesor komunikácie Ralph Begleiter. "Je to iba pokračovanie myšlienky, že vláda chce hovoriť priamo k verejnosti hlasom, ktorý je oveľa premyslenejší, bez priestoru pre kritiky zo strany novinárov."

S myšlienkou videografiky sa pohrával už prvý Bushov hovorca Ari Fleischer, no v tom čase na to ešte nemali technologickú kapacitu.

BRAŇO ONDRÁŠIK

Hlavné správy

Spoplatnený obsahTrafikanti reformy neurobia (píše Ivan Mikloš)

Stále patríme medzi úspešnejšie postkomunistické krajiny, ale zdroje úspechu vyprchávajú.

Blog Transparency International

Prečo NAKA nenašla v predsedníckych zákazkách porušenie zákona

Indícií mala dosť.

Spoplatnený obsahČierny panter spojil africký folklór a Hviezdne vojny

Superhrdinských filmov sme mali priveľa. Tento však vytŕča.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní