Iracká reality šou sa vzpiera násiliu v krajine

Vydané 15. 8. 2006 o 0:00
Súťažiaci v televíznej reality show Sláva a bohatstvo môžu získať zmluvu s televíziou.

BAGDAD - Moderátor televíznych správ Jon Stewart v béžovom obleku sa nervózne pohráva s pohárikmi. Oznamuje ďalší výbuch. "Mikrovlnná rúra explodovala Suze priamo pri tvári, práve keď si chystala svoju obľúbenú pizzu," hovorí. Zrazu odstupuje a víta Aliho Fadhila, možno vychádzajúcu hviezdu takzvaných zábavných správ, ktoré ukazujú trochu inú tvár Iraku, než ako ju pozná väčšina ľudí.

Zatiaľ je dvadsaťštyriročný Ali "len" obľúbeným súťažiacim v novom televíznom hite, v televíznej irackej reality šou Sláva a bohatstvo. Mladí ľudia v nej prekonávajú najrôznejšie prekážky, aby prípadne získali zmluvu s televíznou stanicou aš-Šarkíja, ktorá úspešný program vysiela.

Sláva a bohatstvo ukazuje úplne inú irackú realitu. Žiadne zabíjanie, žiadne únosy, žiadne výbuchy. Teda okrem tých, ktoré sa z času na čas vyskytnú v kuchyni. "Je to vlastne len taká podpora, ktorú môžeme mladým ľuďom ponúknuť v týchto zlých časoch," hovorí Mustafa Kadím, muž, ktorý, dohliada na programovú skladbu celej televíznej stanice.

"Dobre si uvedomujeme, že môžeme objaviť i niekoľko skutočných talentov," dodáva.

Formát televíznej reality šou sa po prvý raz do arabského sveta dostal v roku 2003. Vtedy najviac pripomínal program Big Brother. Arabi si k nemu doplnili ešte súťažné prvky zo šou typu Hľadáme SuperStar. Chlapci a dievčatá sa tak mohli predviesť i pri tanci a speve. Program sa však stretol s odporom konzervatívnych islamistov. Neoblomilo ich ani viac náboženských prvkov v celom programe.

Aš-Šarkíja uviedla prvú reality šou už v roku 2004. Vtedy však nešlo len o zábavu. Program sa krútil predovšetkým okolo obnovy krajiny po americkej invázii v roku 2003.

Sláva a bohatstvo sa začali vysielať v tomto roku. Stále má trochu iné pravidlá. Raz víťaz získa bezúročnú pôžičku na činnosť malého podniku a posledný diel sa nakrúca práve okolo objavovania talentov. "Hlavným posolstvom programov je, aby ľudia začali uskutočňovať svoje sny a šli za nimi," tvrdí Kadím.

Najnovšia reality šou pôvodne vyhľadávala len talenty v oblasti výtvarného umenia. Producenti vytypovali asi 70 mladých Iračanov, z ktorých vybrali osem finalistov vo veku od 17 do 30 rokov. Polovica súťažiacich sú muži a druhá polovica ženy.

Kulisy programu tvoria obývačku a kuchyňu, kde sa účinkujúci venujú najrôznejším umeleckým činnostiam vrátane fotografovania, režírovania a herectva. Diváci potom na internetových stránkach rozhodujú, kto súťaž opustí. Víťaz napokon získa 3000 dolárov a zmluvu s televíznymi stanicami. Aby reality šou vyhovela požiadavkám islamu, súťažiaci spolu neprežijú noc. I tak sa námietky kňazov už objavili. Situácia však ešte nezašla tak ďaleko ako v Libanone, kde vysoko postavený kňaz označil šou Hviezdna akadémia za návod k hriechom a vyzval moslimov na jej bojkot.

Tvorcovia Slávy a bohatstva sú zdržanliví aj v iných ohľadoch. Vyradený súťažiaci sa nebozkáva ani sa neobjíma so svojimi kolegami. S ostatnými si jednoducho len potrasie rukou. Istý západný vplyv napriek tomu vidieť. Nesmie chýbať nábytok značky Ikea a reklamné šoty podfarbuje pieseň Franka Sinatru.

Výroba na prvý pohľad akosi "chudobnej" reality šou je nesmierne náročná. Producenti hovoria o obrovskej drine. A v Iraku ide takmer o malý zázrak. Viac než 80 percent sa nakrúca v ateliéroch. Zvyšok síce patrí exteriérom, ale dej sa odohráva len v mestských častiach, ktoré sú známe svojím relatívnym bezpečím.

Na pozore sa musia mať i súťažiaci. Dvadsaťštyriročná Suha Sadaková sa maľuje až po príchode do štúdia. Nechce mať problémy s radikálmi. "Je to tak lepšie. Hlavne nevzbudzovať pozornosť," hovorí.

Fadhil, ktorého žena o mesiac čaká prvé dieťa, raz narátal cestou do práce štyri výbuchy nachystaných bômb. "Musím stále precvičovať svoje vedomosti" upozorňuje. Jeho idolom sú režiséri Stanley Kubrick a Oliver Stone. "Len dve veci ma môžu zabiť. Teroristi, alebo keď mi niekto zabráni, aby som sa zdokonaľoval," smeje sa. (čtk)

Obľúbený program sledujú celé rodiny. FOTO - SITA/AP

Hlavné správy

Spoplatnený obsahAký bol šampionát v Rusku? Plný sexizmu, politiky a simulovania

Prinášame najzaujímavejšie momenty z MS 2018 vo futbale.

Spoplatnený obsahFood fotograf: Keď sa fotí pečené kura, tak nie je pečené

Prečo sa pri fotení do hamburgerov pichajú špáradlá a do kurčaťa klinčeky?

Spoplatnený obsahSúperi pri ňom vyzerali ako kužele. Zostavili sme ideálny tím

Najlepším hráčom bol Modrič, najužitočnejším Griezmann.

Spoplatnený obsahPrečo sa trápite aj hlúposťami? Váš mozog nedokáže vypnúť

Myseľ si prirodzene rozširuje význam slov.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní