Starosta Moskvy berie viac ako Putin

Vydané 4. 9. 2006 o 0:00 Autor: PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra Epicentrum pre SME

Lužkov – skromný milionár v šiltovke.

FOTO – REUTERS

Moskovský starosta Jurij Lužkov má vyšší plat ako prezident Ruska. Jeho mesačná mzda je skoro 60–krát vyššia ako oficiálne stanovený minimálny príjem a jedenapolkrát vyššia ako príjem hlavy štátu Vladimira Putina.

Lužkov berie asi 263–tisíc rubľov mesačne (približne rovnako v korunách), a pritom často hovorí o nutnosti likvidovať v Rusku chudobu a pomáhať sociálne slabým.

Spolu s manželkou Svetlanou Baturinovou, ktorá je považovaná za jednu z najbohatších a najmocnejších podnikateliek Ruska, sa jeho rodina radí do kategórie oligarchov. No s jedným rozdielom: Lužkov nie je ropný magnát či alumíniový kráľ. Nie je vôbec podnikateľom. Je to štátny úradník platený z rozpočtu.

Deficit moskovského rozpočtu na rok 2007 je 105 miliárd rubľov. V oficiálnych materiáloch ho ekonómovia moskovskej radnice označujú za sociálny. Výdavky v kolónke „výkonná moc“ predstavujú sumu 43,5 miliardy rubľov, z toho na starostu pripadá 3,4 miliardy.

Moskovský starosta, muž v šiltovke, pôsobiaci ako prostý ruský mužík, poľnohospodár alebo v najlepšom prípade funkcionár oblastnej úrovne, neberie len mzdu. K nej treba pridať najrôznejšie finančné výhody, z ktorých mnohé zostali v ruských zákonoch ešte zo sovietskych čias.

Vtedy síce úradník zarábal kopejky, ale vďaka sanatóriám, poukazom na dovolenky, kúpele, odmenám oficiálnym aj menej oficiálnym, bonboniéram a tučným obálkam, si žil nad pomery.

Dnes sú platy byrokratov, zvlášť tých, čo sedia na vyšších miestach, oveľa vyššie. Pritom korupcia zostáva aj na vysokej úrovni a výhody vo forme najrôznejších doplatkov takisto zostali.

Obyčajný námestník ministra má podľa tabuliek plat 4895 rubľov. Vedenie krajiny nechcelo verejne zvyšovať mzdu ľuďmi nenávidenej byrokracii, a tak zvolilo cestu nenápadného prezidentského výnosu. Vďaka Putinovi teraz dostáva námestník ministra k svojej skromnej mzde mesačne ešte 51 399 rubľov. Teda viac ako desaťkrát vyšší doplatok, ako je mzda samotná.

Lužkov je pomerne milovaný starosta. Na jeho príkaz boli v Moskve zvýšené dôchodky, vďaka nemu Moskovčanov nepostihlo tak tvrdo zrušenie najrôznej­ších výhod vrátane zliav na MHD. V Moskve Lužkov totiž zaviedol populistické výnimky, ktoré sa jeho voličom veľmi páčili.

Lužkov pritom v Moskve povolil výstavbu domov pre superbohatých na úkor výstavby sociálnych bytov. Nebránil ani otvoreniu baru pre miliardárov a obchodov pre oligarchov.

Sám ich však nenavštevuje. Stále dôsledne hrá úlohu skromného patriota, obliekajúceho sa do nemoderných oblekov a lacných čapíc.

Hlavné správy

Spoplatnený obsahOĽaNO nie je iba Matovič, hovorí jeho líder. Uvažuje, že sa stiahne z politiky

Líder OĽaNO Igor Matovič pre SME hovorí, že sa mu stalo niečo závažné.

Spoplatnený obsah(Ne)obyčajný človek Igor Matovič

Lídra Obyčajných ľudí šikanuje koalícia, no sám zo seba robí ľahký terč.

S partnerom nezdieľate iba posteľ, máte rovnaké baktérie

Mikroflóra z vnútra stehien odhalí vaše pohlavie.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní