Muž, ktorý sa staral o domácnosť prezidentov v Bielom dome, odchádza do dôchodku

Vydané 25. 10. 2006 o 8:42 Autor: tasr

Washington 25. októbra (TASR) - Hlavný ceremoniár Bieleho domu Gary Walters - muž, ktorý dohliadal na bydlisko prezidentov dvadsať rokov a slúžil siedmim hlavám USA, odchádza do dôchodku. Oznámil to v stredu Biely dom.

Walters mal rôznorodú náplň práce: pomáhal prvým dámam pri vyberaní nábytku, ale slúžil aj ako zberateľ príbehov o duchoch v Bielom dome. Dohľadom nad oficiálnym domovom prezidenta ho v roku 1986 poveril najvyšší predstaviteľ USA Ronald Reagan.

"Garyho poznáme už mnoho rokov a sme mu vďační najmä za to, že našej rodine vytvoril pocit domova a dohliadal na chod Bieleho domu, ktorý je múzeom americkej histórie," oznámil vo vyhlásení prezident George W. Bush a jeho manželka Laura.

Walters bol v rokoch 1976 až 1986 pomocníkom ceremoniára a v rokoch 1970 až 1975 členom tajnej služby. Nie je známe, čo sa chystá robiť v ďalšej budúcnosti.

V roku 2003 počas Halloweenu pri chatovaní na webovej stránke Bieleho domu rozprával dokonca o legendách, podľa ktorých obyvateľov tohto sídla naháňajú duchovia mŕtvych prezidentov a bývalého britského vojaka.

Walters dozeral na priebeh oficiálnych večerí, hľadal pre Biely dom nových šéfkuchárov, osobne vyberal rodine prezidenta vianočný stromček a mal možnosť spoznať prvú rodinu štátu tak zblízka, ako málokto.

"Život vlievajú Bielemu domu deti. Dodávajú mu zábavnú stránku a spontánnosť, ktorá zvyčajne chýba v takýchto formálnych sídlach," povedal Walters roku 2003 počas chatu na internete.

"V priebehu rokov som mal možnosť pozorovať mnoho detí, ako rastú. Školskú rozlúčku Susan Fordovej vo Východnej izbe, svadby v záhrade, dozrievanie malej Chelsea v mladú dámu, Bushových vnukov, z ktorých sa stali úžasní mladí ľudia," vyjadril sa.

"Gary musel dať novému ceremoniárovi dva roky času, aby sa naučil aspoň minimum z toho, ako má viesť domácnosť. Gary mu vo všetkom radil," povedala Susan Whitsonová, hovorkyňa Laury Bushovej. "Bol veľmi cennou a dôležitou súčasťou životov prezidenta a pani Bushovej, keďže slúžil ako ceremoniár aj počas vlády bývalého prezidenta Busha."

Hlavné správy

Spoplatnený obsahAk sa bude chcieť pacient objednať, vyšetrenie nech si zaplatí sám

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker chce zmeniť spôsob objednávania pacientov.

Dobré ráno: Fico má strach? Zase sa pustil do prezidenta

Prečo Fico zaútočil na Kisku? A čo sa deje v Smere?

Akékoľvek súkromné peniaze do zdravotníctva sú vítané

Ľudia si za doplnkové ordinačné hodiny priplatia.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní