SME

Hečkovci nepovedali posledné slovo

Začiatkom osemdesiatych rokov patrili k najväčším hviezdam československej popovej scény. Po revolúcii ich živili aj kávomaty. Dnes pripravujú súrodenci Hečkovci svoj hudobný návrat.

Začiatkom osemdesiatych rokov patrili k najväčším hviezdam československej popovej scény. Po revolúcii ich živili aj kávomaty. Dnes pripravujú súrodenci Hečkovci svoj hudobný návrat.

Júlia a Peter Hečkovci začali spievať už ako malé deti. K hudbe ich priviedla hlavne mama. „Mama spievala v kostole a v ochotníckom divadle. Bola naším vzorom,“ spomína dnes Júlia Hečková (45).

Súrodenci dostali hudobné vzdelanie. Už od detstva navštevovali Ľudovú školu umenia. „Ja a Júlia sme sa učili hrať na husliach a naša najstaršia sestra Zuzana hrala na harmonike,“ hovorí Peter Hečko (57).

Prvý začal Peter

Medzi Júliou a Petrom je dvanásťročný vekový rozdiel. Júlia sa ešte hrala s bábikami, keď sa Peter, ovplyvnený Beatles či spevákom Cliffom Richardom, začal aktívne venovať spevu.

V šesťdesiatych rokoch si občas zaspieval so známou bratislavskou skupinou Black & White. V roku 1967 vznikla skupina Lost Generation, v ktorej pôsobil ako spevák a gitarista. V roku 1968 emigroval do Francúzska. Po návrate študoval na Univerzite Komenského francúzštinu a slovenčinu. Popritom študoval na Ľudovom konzervatóriu spev, klasickú gitaru a kompozíciu.

Prvú vlastnú skladbu s názvom Sprievodca karaván nahral však až v sedemdesiatych rokoch v Československom rozhlase v Bratislave. V tom období už fungoval ako líder vlastnej skupiny Rafael.

Prelomový rok

Pre súrodencov sa stal prelomovým rok 1983. V tom období Peter účinkoval v kapele Profily. Júlia ešte nemala ani 20 rokov. No jej spevácky talent sa Petrovi zdal nevyužitý. „Ja som sa chcela venovať hlavne maľovaniu. Neskôr som začala študovať na Filozofickej fakulte UK. Peter ma v speve veľmi podporoval. Keby nebolo jeho, možno by som sa na spev ani nedala,“ hovorí Júlia, ktorá začínala spievať v bratislavskom V–klube so skupinou Knock Out.

Petrova skupina Profily sa rozpadla a súrodenci začali od roku 1983 koncertovať spolu so skupinou Knock Out. Vytvorili skladby To som ja, Horúci mráz, Taliansky muzikál, Mesto snov, či Maturitné tablo, ktoré sa v tých­ rokoch stali hitmi.

Popularita bez bulváru

„Bolo to príjemné obdobie v tom, že sme sa venovali tomu, čo sme chceli robiť a ľudia mali našu hudbu radi,“ hovorí Peter. Júlia si však pamätá aj na negatíva popularity: „Nepatrili sme medzi zakázané skupiny, ale rovnako ako aj iným skupinám, aj nám sa cenzurovali texty a tiež sa mi neraz stalo, že som bola upozornená, že na koncerty chodím nevhodne oblečená. Ale boli také časy. Petra zase vystrihli z televízneho prenosu, lebo mal na uchu náušnicu.“

Ich popularita však rástla z roka na rok. Dnes tvrdia, že za to vďačia aj médiám. „Našťastie v tej dobe nefungoval bulvár. Stali sme sa populárni aj bez neho a sme radi, že médiá sa zaujímali hlavne o našu hudbu a nie o naše súkromie.“

Obdobie pred rokom 1989

Keďže Hečkovci nepatrili k zakázaným kapelám, vďaka hudbe veľa cestovali. „Jeden z našich najväčších hitov vznikol, keď sa Júlia vrátila z Talianska,“ spomína Peter. „Júlia bola pre Talianov príťažlivá slečna, a kdekto na ňu na ulici v Taliansku pokrikoval: 'Ciao bambina, bella ragazza,' a tak podobne, čo inšpirovalo textára Ľuboša Zemana k napísaniu textu pesničky. Tak vznikol Taliansky muzikál.

Veľká prestávka

Po roku 1989 si Hečkovci dali veľkú prestávku. O dôvodoch hovoria len veľmi opatrne. Peter tvrdí, že v tom období zostalo hrať málo kapiel, lebo „bola taká doba“.

Júlia zas vraví, že „po roku 1989 sa dalo presadiť veľmi ťažko. Proste asi mal niekto niečo proti nám.“ Koho konkrétne myslí, nechce prezradiť.

Počas veľkej prestávky Hečkovci prestali koncertovať. Vydali štyri albumy svojich najväčších hitov. Júlia nahrala vlastné CD s vianočnou klasikou Christmas Diamonds, ktoré vyšlo koncom roku 2006. Tie však nedosiahli popularitu, ktorú súrodenci prežívali v osemdesiatych rokoch. Šťastie hľadali aj mimo hudobnej branže.

„Po revolúcii sme začali podnikať s kávomatmi, ale po pár rokoch sme s tým skončili,“ hovorí Júlia, ktorá už desať rokov žije v Prahe. Je vydatá a má syna Tomáša (3). Venuje sa rodine, vo voľnom čase maľuje a spieva.

„Občas spolu s bratom ešte stále účinkujeme, na rôznych spoločenských akciách, kde spievame naše najväčšie hity,“ dodáva Júlia.

Peter je autorom, režisérom a scenáristom galaprogramov pre deti Najkrajší dar je pieseň k MDD a Rozprávka Vianoc, ktoré pripravuje už 12 rokov. Je ženatý a má syna Michala (29), ktorý je profesionálny futbalista.

Vracajú sa

Cez leto sa Júlia chystá nahrávať nový album. Ako inak, s bratom. „Bude to hlavne Júliin album. Ja som jeho hudobným producentom. Skladby budú v slovenčine, ale chystáme sa ho vydať aj v Čechách,“ hovorí Peter Hečko.

„Album vznikal dlho, niekoľko rokov. Nezostáva mi nič iné, ako veriť, že zaujme,“ uzatvára Júlia.

Hečkovci majú svoju najväčšiu slávu už pravdepodobne za sebou. Napriek tomu plánujú pokračovať. „Ešte sme nepovedali v populárnej hudbe posledné slovo,“ povedal Peter.

Súrodenci Hečkovci dnes.

FOTO SME – PAVOL FUNTÁL, PETER ŽÁKOVIČ
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 707
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 724
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 538
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 831
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 025
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 016
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 678
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 170
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
Slovenské reprezentantky na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2023.

Šampionát v Rige štartuje už v nedeľu, prvý duel odohrajú proti domácemu tímu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu