SME

V Troldhaugene nechýbajú kvety

Pri úpätí skalnej steny v nórskom Troldhaugene neďaleko Bergenu je vytesaná mohyla. Zdobí ju jednoduchý nápis: Edward a Nina Griegovci. Už 100 rokov tam nikdy nechýbajú čerstvé kvety. Nórsky národ je pyšný na svojho skladateľa, klavírneho virtuóza a dirig

Pri úpätí skalnej steny v nórskom Troldhaugene neďaleko Bergenu je vytesaná mohyla. Zdobí ju jednoduchý nápis: Edward a Nina Griegovci. Už 100 rokov tam nikdy nechýbajú čerstvé kvety. Nórsky národ je pyšný na svojho skladateľa, klavírneho virtuóza a dirigenta. Bergenčania zvlášť, tam sa totiž Edward Hagerup Grieg narodil (1843 - 1907).


O tom, že sa drobný, ale talentovaný 15-ročný chlapec stane hudobníkom, rozhodol uznávaný nórsky huslista a rodinný priateľ Ole Bull.

Podarilo sa mu presvedčiť rodičov, aby ho poslali študovať hudbu do Lipska a Kodane. Po skončení pôsobil ako hudobný riaditeľ Symfonického orchestra v Bergene.

Oženil sa so sesternicu

Do Griegovho umeleckého života zasiahla aj pôvabná sestenica, speváčka a klaviristka Nina Hagerupová, jeho celoživotná láska, s ktorou sa roku 1867 oženil.

Na koncerte v Oslo, kde zaspievala jeho piesne, postarala sa o Griegov veľký úspech, ktorý ovplyvnil ich ďalší život.

Nina takmer 40 rokov bola inšpirátorkou a interpretkou jeho piesní. Spolu cestovali a koncertovali krížom­krážom Európou, pričom stále držala ochrannú ruku nad jeho podlomeným zdravím.

V polovici 70. rokov sa Griegovci presťahovali do Troldhaugenu (Kopec škriatkov), neďalekej usadlosti vo viktoriánskom štýle pri Bergene. Keďže Grieg pri komponovaní potreboval ticho, niekoľko metrov od domu v skalnej rokline si zriadil malý domček, do ktorého sa zmestil iba stôl, klavír a stolička.

Tu ho nikto nevyrušoval v práci, navyše mal prekrásny výhľad na more. V tomto prostredí žil 22 rokov a vytvoril svoje najlepšie hudobné diela. Tam sa zakaždým vracal zo zahraničia, tam si liečil dušu i choré telo. Z Troldhaugenu sa odsťahoval iba pár mesiacov pred smrťou do hotela v Christianii (dnešné Oslo).

Ovplyvnený tradícia Nórska

Grieg bol veľkým romantikom, jeho hudba vychádza z národných tradícií Nórska, predovšetkým z nórskej ľudovej hudby.

Napriek tomu, že nevytvoril rozsiahle dielo, napríklad operu alebo symfóniu, aj dnes sa jeho skladby často hrajú, pretože patria do zlatého fondu klasickej hudby.

Nestáva sa často, že hudba sa stane slávnejšia ako dráma, ku ktorej bola vytvorená. Netušil to ani Grieg, ani nórsky dramatik Henrik Ibsen, keď ho požiadal, aby napísal scénickú hudbu k dráme Peer Gynt. Dráma plná fantastických príbehov, ktorá Peer Gynta vykreslila ako uličníka, divocha s nežným srdcom, zbabelca, chvastúňa, sukničkára, lenivého rojka, výmyselníka, klamára i fantastu ho natoľko upútala, že ju zvládol za jednu zimu. Premiéra drámy v nórskej Christianii (Oslo) sa stretla s veľkým úspechom.

Grieg bol natoľko vzrušený, že neprišiel ani na premiéru. Rovnako neprišiel na premiéru svojho slávneho Klavírneho koncertu a mol napriek tomu, že sa na ňom zúčastnila kráľovská rodina. Bol nesmierne hanblivý a často sa podceňoval, keď na jeho koncerte sedeli F. Liszt, P. I. Čajkovskij alebo A. G. Rubinštejn.

Nahranejšie diela

Dráma Peer Gant nebola na svetových scénach taká úspešná ako scénická hudba. Grieg z 22 častí scénickej hudby vybral tie najpôvabnejšie a pospájal ich do dvoch samostatných častí. V tejto podobe získali Orchestrálne suity Peer Gynt svetovú popularitu a patria k Griegovým najhranejším dielam.

Zaujímavá je aj história Griegovej symfónie. Komponoval ju v mladosti a uviedli ju iba päťkrát. Uložená bola v bergenskej knižnici a na jej titulnú stranu autor vlastnou rukou napísal: „Nikdy nehrať! E. G.“ Hudobníci dlho rešpektovali autorovo želanie, napokon predsa len zaznela v Moskve pod taktovkou V. Katajeva.

Napriek Griegovej popularite sa Troldhaugen nestal hneď po jeho smrti múzeom.

Usadlosť najprv udržiavala vdova, ale finančné starosti ju o niekoľko mesiacov prinútili všetko predať. Až roku 1928 tu otvorili múzeum. V salóne s vežou sa aj teraz usporadúvajú koncerty. Urna s popolom, spoločne s popolom manželky, je položená vo výklenku vytesanom do skaly obrátenej smerom k moru.

Muž neobyčajnej elegancie

Peter Iľjič Čajkovskij popísal Griega ako „muža neobyčajnej elegancie, modrých očí, nie príliš vysokého, ale neodolateľne príťažlivého“. Debussy prirovnal jeho harmóniu k „bonbónom naplneným snehom“.

Tým vlastne potvrdil, že svojou hudbou sprostredkoval krásu nórskej krajiny všetkým ľuďom na svete i to, že jeho harmonická originalita je pevne spätá s vlastnou minulosťou, nórskou tradíciou. Suita Lyrická a Holbergova, populárne Nórske tance, Lyrické kusy pre klavír, množstvo upravených nórskych ľudových piesní či Koncert pre klavír a orchester a mol sú prekrásnymi príkladmi. Bol to umelec, ktorého hudba, slová a myšlienky sú stále aktuálne nielen v Nórsku, ale aj vo svete.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 909
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 405
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 906
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 253
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 071
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 831
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 787
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers: ONLINE prenos zo zápasu základnej časti NHL. Hrá aj Juraj Slafkovský.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers.


Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu