Tri roky väzenia pre akčného hrdinu Wesleyho Snipesa

Vydané 25. 4. 2008 o 2:38 Autor: tasr

Los Angeles 25. apríla (TASR) - Americký akčný hrdina Wesley Snipes (45) pôjde na tri roky za mreže. Rozhodol o tom v noci nadnes súd v štáte Florida, informovala CNN.

Súd udelil hercovi známemu z filmu Blade najvyšší možný trest na jeho daňové podvody presne podľa návrhu prokurátora.

Súdna porota Snipesa vo februári oslobodila spod obvinenia za daňový podvod a komplot. Dvanásť členov poroty ho však uznalo vinným z toho, že neplatil tri roky dane. V prípade, že by bol obžalovaný vo všetkých navrhovaných bodoch, hrozilo by mu až 16 rokov väzenia.

Prokuratúra Snipesa obvinila, že v rokoch 1999 až 2004 zaplatil príliš nízku daň z príjmov. Okrem toho sa mal v rokoch 1996 a 1997 na základe falošných údajov obohatiť na vrátených daniach v prepočte o 12 miliónov dolárov (247 miliónov korún).

Snipes popiera svoju vinu tým, že mu dali nesprávne rady. Jeho obhajoba už vo februári zaznamenala čiastočný úspech, keď porota rozhodla o jeho nevine v trestných bodoch a jeho konanie charakterizovala len ako prečin. Snipes sa v prípade odvoláva na osobitný paragraf daňového zákona, ktorý je v právnej a účtovníckej praxi USA známy ako pozícia 861. Jeho podstatou je striktná interpretácia zákona, podľa ktorého dani podliehajú "kompenzácie za služby", a teda nie mzdy. Takéto konanie mu odporúčali jeho účtovníci, ktorých však porota uznala vo februári vinnými za komplot a predloženie falošných pohľadávok voči daňovému úradu.

Podľa januárovej analýzy denníka New York Times Wesley Snipes nezdanil príjmy v celkovej výške 38 mil. dolárov (777,79 mil. Sk). Prokuratúra disponuje informáciami, že honorár za film Blade III si Snipes nechal poslať na švajčiarsky účet s jasným cieľom ochrániť ho pred americkými daňami. Herec zároveň daňový úrad požiadal o vrátenie 11 mil. dolárov (225,15 mil. Sk), ktoré zaplatil na daniach v rokoch 1996 a 1997. V histórii amerického súdnictva sa podľa analýzy denníka New York Times vyskytlo niekoľko prípadov, kedy sa obžalovaným, argumentujúcim podobne ako Snipes, podarilo vyviaznuť z kriminálnych obvinení, daňové úniky však napokon museli uhradiť.

Správu priniesla agentúra DPA.

3 bar

Hlavné správy

Spoplatnený obsahDlhy by mal štát odpúšťať budúci rok. Náklady vyčísľujú

Šéf SNS Andrej Danko spomína aj ďalší generálny pardon v Sociálnej poisťovni. Komore exekútorov sa to nepáči.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Liek existoval, aj tak ho takmer nechali umrieť

Príbeh, ktorý opisuje slovenské zdravotníctvo.

Takto Sagana často neuvidíte. Čudoval sa aj Svorada

Trojnásobný majster sveta získal šiesty národný titul skvelým spôsobom.

Kočner má právo sa brániť

Je dobré si všímať, kto, kedy a ako o ňom rozhoduje.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní