Minulý rok ho zbavili imunity z trestného činu sprenevery, v kostole ho vídať každú nedeľu. Synovi za dva roky postavil a skolaudoval luxusný dom
Rehák z FNM rekonštruuje luxusný dom

Vydané 21. 6. 2004 o 0:00 Autor: NINA MICHALÍKOVÁ

Dom pre syna Milana Reháka (na snímke dole vpravo) Petra. Začali ho stavať v roku 2001, skolaudovali minulý rok. Vnútri je vraj sauna aj fitcentrum, dušuje sa stará pani na autobusovej zastávke. Rehák bol v čase tretej Mečiarovej vlády a divej privatizácie viceprezidentom FNM a je obvinený zo sprenevery. FOTO SME - NINA MICHALÍKOVÁPoslanec HZDS Milan Rehák, ktorého v marci tohto roku zbavili imunity pre podozrenie z trestného činu sprenevery, žije aj s rodinou v príjemnej dedinke Kostolná-Zárečie pri Trenčíne.

V čase tretej Mečiarovej vlády a divej privatizácie bol viceprezidentom Fondu národného majetku, dnes je zaneprázdnený rekonštrukčnými prácami - synovi Petrovi dostavali a v roku 2003 skolaudovali luxusný dom.

Pavol Bečár, ktorý zabezpečoval drevo na výstavbu domu, je stručný: "Milana poznám od školských čias. Kým nebol pri žezle, aj sme si tykali. Ktorý politik je čistý? Každý z nich je ošetrený, nič nezistíte. Charakter je jedna vec - politika druhá."

Domisko pre syna?

Dom v Kostolnej je vystavaný hneď vedľa domu poslanca Reháka, v ktorom býva s manželkou Martou. Aj oni rekonštruujú - vymieňajú strechu. Dom napísaný na Petra Reháka však oproti staršiemu domu Reháka seniora vyčnieva.

O synovi sa vie najmä to, že sedí v dozornej rade akciovej spoločnosti Pozemné stavby Trenčín so základným imaním 36 miliónov.

Za Rehákovcami býva vo vlastnom aj poslancova sestra Anna Paulínyová. V Trenčíne je známa ako vedúca stavebnej firmy Stavivá Trenčín, s. r. o., ako spoločníčka či členka dozornej rady figuruje v ďalších štyroch firmách - dve z nich sú tiež stavebné.

Zaujímavý je aj jej manžel Ján Paulíny - figuruje v 14 firmách v rôznych slovenských mestách a s rôznym zameraním, dokonca má podiel v akciovke Grand hotel Praha.

Bez komentára

Keď sme žiadali Petra Reháka osobne o rozhovor, odmietol. Otcovi Milanovi Rehákovi síce zatelefonoval na mobilný telefón, ale po skončení hovoru povedal: "Ľutujem, otec sa s vami nestretne, má zasadnutie Národnej rady."

Rokovanie Národnej rady sa v ten deň nekonalo.

Veľkopodnikateľ? Firmy bez čísla, Paulíny bez kontaktu

Manžel sestry politika HZDS Milana Reháka Ján Paulíny začal podnikať v čase, keď bol jeho švagor viceprezidentom Fondu národného majetku. Bolo to počas tretej vlády Vladimíra Mečiara.

Paulíny dnes podľa obchodného registra na internete figuruje ako spoločník alebo člen dozornej rady v 16 firmách, väčšina z nich však nemá zverejnené telefónne číslo.

Nejasný kontakt naňho je len v Trenčianskej dopravnej spoločnosti - hoci je tam podľa registra v dozornej rade, podľa dispečerky do firmy nechodí asi tri roky.

V akciovej spoločnosti Grand Hotel Praha zase na Paulínyho nemajú podľa sekretárok iný kontakt ako adresu trvalého bydliska.

(nim)

Starosta o poslancovi Rehákovi: Nikto nemá iba ctiteľov

Starosta Kostolnej Peter Pilka je nominantom KDH. Poslanca za HZDS Reháka sa však zastáva zubami-nechtami: "Od roku 1990 je poslancom mestského zastupiteľstva, niekoľko rokov bol v obci zástupcom starostu. Pravidelne každý piatok chodí na schôdzu. Možno mu závidia, ťažko povedať."

Podľa Pilka je ich spolupráca neoceniteľná: "Má nadhľad, informácie z prvej ruky. Je to česť pre obec, poslanca sme tu ešte nemali." To, že pri zmienke o cti treba spomenúť aj Rehákovo obvinenie zo sprenevery, hodnotí: "Nikto nemá iba ctiteľov."

S domom Rehákovho syna je vraj tiež všetko v poriadku. "Stavebné povolenie bolo vydané na syna. Má dom, tak má. Netrápi ma, ako k nemu prišli. O aktivitách Reháka neviem ani zo zaujímavosti."

Okrem Reháka je starosta Kostolnej rovesníkom s ďalšími poslancami HZDS - Petrom Bacom a Miroslavom Maxonom. "Máme priateľské vzťahy. Oni sa zorientovali, mne zostala iba stará škodovka."

Mecenáš alebo zloduch?

Podľa susedov je rodina Rehákovcov veľmi nenápadná. Prízvukujú, že do kostola chodia každú nedeľu: "Rehák nie je zlý človek. Keď nepomôže - neublíži. A odkiaľ má peniaze? To nikto nevie, šikovným patrí svet."

Na autobusovej zastávke v Kostolnej sú názory rôzne. "Obci pomohol. Vraj je to jeho zásluha, že tu máme vodovod, plyn, kanalizáciu. Aj keď bol vo Fonde národného majetku, snažil sa presadzovať záujmy obce. Pred pár rokmi nebol nič, dostal sa na lepšie miesto a vzmáha sa," myslí si starší pán.

Iní sú proti: "Rehák? Nie som odtiaľto, ale stačí mi, čo počujem. Už ste sa prešli po ulici kde býva? Videli ste ten dom? Tak čo viac vám ešte povedať?" Stará pani sa pridáva: "Isté je, že nefajčí a nepije. To je jeho jediné plus. Zabezpečený je na pokolenia!"

V Kostolnej sa šíria chýry o konkrétnej výške Rehákovho platu - okrem poslaneckého vraj dostáva ešte 240-tisíc z členstva v rôznych dozorných radách.

Hlavné správy

Spoplatnený obsahKedy tu mávate leto? Vlani bolo v stredu

Reportáž z najchladnejšieho miesta na Slovensku.

Píše Emil Višňovský

Spoplatnený obsahDankova kauza ukázala, že naši politici si nevážia vzdelanie

Stačí im ničím nekrytý papier.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní