Exposlanec HZDS Vicen je lobista a Lexov kamarát

Vydané 28. 6. 2004 o 0:00 Autor: JÁN MALOCH

Vicen doma a pred domom. Kuchyňa je jeho obľúbeným miestom, je veľká a naozaj tam je príjemne (snímka vľavo hore). Hneď vedľa je keltský krb (dole). Domu nechýba ani jazierko (snímka vpravo hore). FOTO - ARCHÍV SMENiekdajšia kontroverzná postavička politickej scény, bývalý člen HZDS Vlastimil Vicen, stál niekoľko rokov po boku Vladimíra Mečiara. Po volebnej porážke hnutia v roku 1998 zo strany odišiel. Uvažoval o vstupe do Mjartanovej strany Stred, neskôr o práci pre Živnostenskú stranu.

Napokon sa však rozhodol vstúpiť do Pravej SNS na čele so žilinským primátorom Jánom Slotom. Ako vidí politiku dnes a uvažuje o návrate do hry?

"Pripúšťam túto myšlienku. Veď mnohí v politike začínali, keď ja som končil."

Pri Slotovi zostávam

Po tom, čo sa národniari rozdelili na krídlo Súlovského a Slotu, nie je jasné ani Vicenovi, kam patrí. "Všetci sa vylučujú navzájom." Prioritne však podporuje Slotu - aj s jeho prinajmenšom svojráznymi výrokmi: "Jednoznačne pri osobe Jána Slotu zostávam, nech to dopadne, ako chce."

Nacionalistické až extrémistické vyjadrovanie zakladateľa SNS, žilinského primátora, Vicenovi neprekáža. Naopak. "Aj rétorikou je mi sympatický." Práve preto si vybral jeho stranu. "Bolo to založené na politike, ktorú razí, a na tom, že vie problémy nepokrytecky pomenovať."

Kým bol v parlamente Vicen, tiež sa neraz blysol takzvanými perlami. Neodmietol vtedy pohárik - dnes nepije - možno preto ho médiá s chuťou a často citovali.

Fandím Gašparovičovi, priatelím sa s Lexom

Slota podporil na post prezidenta Ivana Gašparoviča proti Mečiarovi a aj to je Vicenovi blízke. "Myslím, že bude dobrým prezidentom," hovorí. "Má svoj štýl, česť a úroveň."

Volil ho však len v prvom kole. "Na druhom kole som sa už nezúčastnil, jeho víťazstvo som považoval za jednoznačné."

Okrem Slotu má Vicen ďalšieho kontroverzného priateľa. Ivana Lexu. Už v čase, keď Lexa šéfoval SIS, spolu hrávali tenis, stretávajú sa aj dnes. "Ja svoje priateľstvá neruším a neobmedzujem, ak je niekto v problémoch," tvrdí exposlanec.

Nezáväzne sa stretávajú hoci v meste, v Bratislave, no o jeho trestnom stíhaní sa nezhovárajú. "Nezaoberám sa jeho vinou či nevinou, na to sú súdy."

Využívam známosti z parlamentu

Napriek tomu, že Vicenovo meno sa skloňovalo s privatizáciou Novofruktu, jeho manželkou a následným krachom podniku, bývalý poslanec HZDS nemá s podnikaním problémy. Darí sa mu.

Dnes je konateľom v niekoľkých firmách, okrem iného sa zaoberá aj sprostredkovaním, prenájmom a predajom nehnuteľností, ale aj lobingom. Nezakrýva fakt, že svoju podnikateľskú dráhu postavil na kontaktoch z minulosti.

"Využívam známosti z bývalého parlamentu, spolupracujem aj v súčasnosti s množstvom bývalých aj súčasných politikov. Slovensko je také malé, že sa tu v podstate všetci poznáme."

Na otázku, či mu niekedy ponúkol niekto úplatok, však odpovedá vyhýbavo. "Radšej nepoviem, že som zobral. Vieme, ako dopadol Fico, ktorý to povedal otvorene. Poznám prípady, kde sa úplatky ponúkajú aj berú."

Cennosti? Briliant v zube

Vicen má okrem nadštandardnej štvorpodlažnej vily v Stupave aj cennosť iného charakteru - briliant v zube. So zveličením k tomu hovorí: "Myslím si, že to bude pekná pozostalosť. Keď mi bude niekto po smrti trhať zuby, nech si ho nechá."

Stál ho približne 8-tisíc korún, čo je preňho maličkosť. Tvrdí, že jeho súčasný príjem je porovnateľný s platom poslanca.

To, ako si žije, však hovorí o opaku.

Hlavné správy

Spoplatnený obsahKedy tu mávate leto? Vlani bolo v stredu

Reportáž z najchladnejšieho miesta na Slovensku.

Píše Emil Višňovský

Spoplatnený obsahDankova kauza ukázala, že naši politici si nevážia vzdelanie

Stačí im ničím nekrytý papier.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní