Manažéri elektrární si dali zaplatiť obed a golf

Vydané 18. 10. 2004 o 0:00 Autor: DAŠA MATEJČÍKOVÁ
Kaštieľ v Dunakiliti, kde súkromná spoločnosť (jej predstavitelia na malej snímke) zorganizovala pre riaditeľov divízií SE prezentáciu, obed a golf. Ide o päťhviezdičkový hotelový komplex s golfovými službami. Capuccino tam stojí 530 forintov (86 korún), 4 centilitre whisky 1500 forintov (243 korún) a ryby v sezamovej omáčke 3480 forintov (565 korún). Za jeden golfový okruh sa účtuje 700 forintov. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ

Riaditelia divízií Slovenských elektrární sa vo štvrtok stretli v luxusnom prostredí päťhviezdičkového objektu v maďarskom Dunakiliti. V rámci pracovného času ich tam na prezentáciu pozvala súkromná spoločnosť. Tá má záujem dodávať elektrárňam svoje výrobky. Denník SME zistil, že firma vedeniu elektrární po prezentácii zaplatila obed a golf.

Akcia bola prísne utajovaná.

Sekretárka vrchného riaditeľa úseku prevádzky a údržby Igora Pňačeka nám v stredu povedala: "Je to tajné! Pán riaditeľ ešte nevie, ako sa ten hotel volá. Bude niekde pri golfovom ihrisku. Ako ste sa o akcii dozvedeli?"

Z toho, že sa SME zaujíma o akciu, bola nervózna aj hovorkyňa elektrární Jana Kaplanová. Vo štvrtok tvrdila: "Šlo len o poradu, zvolanú generálnym riaditeľom, nie o golf. Ten v Dunakiliti naplánovaný nebol."

Podľa našich zistení sa však vedenie Slovenských elektrární v Dunakiliti neradilo. Prišli tam okolo 10. hodiny, obedovať začali už o pol dvanástej a golf začali hrať krátko popoludní, o 13.40 h.

V piatok to priznala aj hovorkyňa elektrární Kaplanová. "Zistila som, že tam nakoniec golf hrali. Generálny riaditeľ nemohol na poradu ísť, neskôr pán minister odvolal z porady aj pána Pňačeka, tak z porady zostala len jedna časť - prezentácia firmy, ktorú ste možno v Dunalikiti včera aj videli."

Ide o firmu Endress & Houser a predmetom jej činnosti je ponuka meracej a automatizačnej techniky. Kaplanová: "Ponúkajú techniku, ktorá nás zaujíma kvôli modernizačným akciám, čo robíme."

Zástupca spoločnosti Endress & Houser Tomeš o akcii pre vedenie elektrární povedal: "Išlo o prezentáciu, spojenú s golfovým turnajom, o oboznámenie sa s golfom."

Kto to všetko zaplatil?

Hovorkyňa Kaplanová: "Poradu sme platili asi my." A obed s golfom? Manažér komplexu v Dunakiliti nám po otázke, na koľko celá akcia vyjde, povedal: "Platba je dohodnutá s pánom Tomešom."

Z týchto vyjadrení vyplýva, že sa členovia vedenia elektrární v Dunakiliti zúčastnili na prezentácii súkromnej firmy, ktorá im zaplatila obed a zorganizovala i zaplatila golfové popoludnie.

Akcionárom podniku Slovenské elektrárne, a. s., je Fond národného majetku a výkon akcionárskych práv spravuje ministerstvo hospodárstva.

Minister rezortu Pavol Rusko sa o akcii pre riaditeľov divízií Slovenských elektrární dozvedel od SME. Reagoval: "Vôbec sa mi to nepáči. Myslím si, že je to minimálne neslušné, určite budem mať k tejto téme vážny rozhovor s pánom riaditeľom."

Hovorkyňa: Ja som pri tom nebola

Na otázky SME odpovedala vo štvrtok hovorkyňa Slovenských elektrární JANA KAPLANOVÁ.

Čo robilo vedenie elektrární vo štvrtok v maďarskom Dunakiliti?

"Mali tam poradu. Zvolal ju generálny riaditeľ."

Ten tam nakoniec nebol.

"Nebol. Nakoniec mal dva dni dovolenku."

Kto tam zorganizoval golfový turnaj?

"Určite ho neorganizoval nikto zo Slovenských elektrární a určite to nebol oficiálny turnaj. To, že si tam niekto zahrá golf, ešte neznamená, že šlo o akciu. Ak tam mali nejaké pracovné povinnosti, po skončení ktorých si zahrali golf, tak je to ich vec."

Prečo šli na poradu do maďarského Dunakiliti?

"Prečo by nešli?"

Koľkokrát do roka sa taká porada - napríklad na území Maďarskej republiky - koná?

"Podľa mňa to bola prvá. Ale ja som o predchádzajúcich vedieť nemusela."

Je náhoda, že je práve tam golfové ihrisko?

"Asi je to náhoda."

Čo si myslíte o predstaviteľoch podniku v správe ministerstva hospodárstva, ktorí v pracovnom čase hrajú súkromne golf?

"Ja som pri tom nebola." (dam)


Vozidlá vedenia SE, a. s.

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Čo znamená, keď to dáte na Matoviča

Ako demokrati hľadali kandidát na prezidenta.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Spoplatnený obsahDanko chce bozkávať vence

Na klamstvách spoluprácu založiť nemôžeme.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní