Občania platia za kanceláriu poslankyne Plhákovej jej manželovi

Vydané 18. 10. 2004 o 0:00
Kancelária Zuzany Plhákovej-Kondrlíkovej. Občania Slovenskej republiky za ňu platia jej manželovi mesačne 26 502 korún. Za nájom nástenných hodín platia napríklad 17 korún mesačne, za nájom rádiomagnetofónu 50 korún, za žalúzie 132 korún. Po rozpočítaní takýchto položiek suma dosahuje hornú výšku mesačnej platby za poslaneckú kanceláriu, stanovenú zákonom - tá je 27-tisíc korún. FOTO SME - PAVOL MAJER

Poslankyňa Národnej rady Zuzana Plháková-Kondrlíková má regionálnu poslaneckú kanceláriu v priestoroch firmy svojho manžela. Ide o Miroslava Kondrlíka, s ktorým v roku 2003 a následne aj v roku 2004 podpísala zmluvu o prenájme.

Z peňazí daňových poplatníkov si Kondrlíkova firma účtovala v tomto roku rovných 265-tisíc a 20 korún. Kancelária Národnej rady to hradí mesačne sumou 26 502 korún.

Poslankyňa platí za prenájom priestorov 7-tisíc 58 korún a za vybavenie kancelárie 10 184 korún. Zvyšok - 9260 korún dáva ako zálohu za energiu a strážnu službu. Vyplýva to zo zmluvy, ktorú má denník SME k dispozícii.

Kancelária, na ktorú čerpá takmer plnú sumu určenú zákonom - 27-tisíc korún - má pritom iba 38 štvorcových metrov a jej vybavenie je štandardné (pozri foto). Výpočty realitných kancelárií Lupa a Mareal v Nových Zámkoch hovoria, že také vysoké nájomné sa v danej lokalite platí za byt s rozlohou 70 štvorcových metrov. Upozorňujú však, že cena môže závisieť od dohody medzi oboma stranami - v tomto prípade medzi manželmi. Ide o konflikt záujmov?

Podľa prezidentky Transparency International Emílie Sičákovej-Beblavej poslankyňa Plháková-Kondrlíková neporušila zákon. "Nepíše sa tam, že by si poslanec nemohol prenajať kanceláriu vo vlastnej firme. Domnievam sa však, že je morálne otázne, prečo si vybrala fakticky svoje vlastné priestory."

Z etického hľadiska sa vynára aj otázka, či tu nedochádza k obohacovaniu sa na úkor občanov.

Chceli sme sa okolnosti zmluvy spýtať poslankyne, tá však vyše týždňa opakovane rušila telefonické spojenie so SME s tým, že má rokovanie, a potom nezdvíhala telefón. O spojenie s ňou sme požiadali aj jej asistenta Huršana, Plháková-Kondrlíková však na výzvu nereagovala.

BRAŇO DOBŠINSKÝ


Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Čo znamená, keď to dáte na Matoviča

Ako demokrati hľadali kandidát na prezidenta.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Spoplatnený obsahDanko chce bozkávať vence

Na klamstvách spoluprácu založiť nemôžeme.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní