Prideľovanie eurodotácií ovládol klientelizmus

Vydané 25. 10. 2004 o 0:00 Autor: BRAŇO DOBŠINSKÝ

Miliardové eurofondy sú takmer ideálnym prostredím na korupčné a klientelistické praktiky. Denníku SME to povedal šéf Protikoručného odboru Úradu vlády Ján Hrubala: "Z pohľadu boja proti korupcii sme v procese eurofondov zlyhali."

Juraj Zamkovský z mimovládnej organizácie CEPA to potvrdil: "Meniace sa pravidlá hry, nevybudované štruktúry, nejasná definícia klúčových pojmov, ako je konflikt záujmov či jeho postih, to všetko je živná pôda na zneužívanie takéhoto systému podvodníkmi, teda pre korupciu a klientelizmus."

Monitorovací výbor, zložený z nezávislých odborníkov, už preveril desiatky nevybavených žiadostí o granty. Výsledok je negatívny. Zainteresovaní tvrdia, že eurofondy ovládlo niečo ako mafia.

Zamkovský: "V regiónoch už panuje skepsa vôbec žiadať o projekty. Pretože sa vie, že bez správnych stykov nie je šanca uspieť. Sú tu totiž siete, ktoré majú fondy rozdelené už vopred."

Legálna korupcia úradníkov?

Monitorovací výbor sa v skúmaní poskytovania eurofondov stretol predovšetkým s prípadmi prepojenia úradníkov. Tí sa zapojili buď do hodnotenia projektu, alebo do prípravy výziev na podávanie projektov. Boli nadštandardne informovaní a niektorí boli priamo pri rozhodovaní o projektoch.

Zamkovský: "Niekedy sa stalo, že tí, čo rozhodovali, boli nakoniec z projektov platení. Ako lektori či konzultanti. Existujú indície, že živé prepojenia úradníkov a žiadateľských organizácií sú aj na úrovni ministerstiev."

To, že niekedy sedeli v komisiách ľudia priamo či nepriamo zainteresovaní na projektoch, potvrdil SME aj ekonomický analytik Martin Barto. Hrubala: "Stávalo sa to v rôznych procesoch výberu projektov. Zasahovali do nich priamo finančne zaangažované osoby."

Prezidentka Transparency International Emília Sičáková-Beblavá: "Neboli stanovené jasné pravidlá hry a tým sa vytvorilo prostredie s možnosťou vytvárania legalizovanej korupcie. Veď ako inak možno definovať, ak niekto pozitívne vyhodnotil projekt, na ktorom bol osobne zainteresovaný? V takom prípade sa nemohol na projekt pozerať nezaujato - mal tam osobnú motiváciu."

Zlý systém, žiadne sankcie

Ján Hrubala pripúšťa, že v rámci poskytovania eurofondov "proces umožňoval, aby boli v mnohých prípadoch uprednostňované dopredu vybrané firmy". Niektoré boli "vopred preferované". Išlo o evidentný príklad porušovania konfliktu záujmov. Ako sa to mohlo stať?

Martin Barto upozorňuje, že práca v komisiách je veľmi nevďačná, pretože je namáhavá a zle platená. Odborníci sa do nej nehrnú. Navyše ich ani nie je veľa, takže u vybraných môže často prísť ku konfliktom záujmov: "Celý systém bol zle nastavený."

Zamkovský: "Neexistovali štandardné postupy na výber hodnotiteľov. Jedni to robili na základe dohody o vykonaní práce, druhí na základe výberového konania. Ďalší problém bol, že oni síce podpisovali vyhlásenie, že nie sú v konflikte záujmov, kuriózne však je, že tento konflikt nebol nikde jasne definovaný."

Takisto neboli jednoznačne stanovené sankcie. Podľa Barta sa preto úradníci v rámci eurofondov nevenujú svojej práci, ale namiesto toho sa snažia eliminovať konkurenciu: "Možno preto neposkytujú verejnosti dostatok informácií o možnosti čerpania prostriedkov z únie."

Pokus o vyriešenie problému s klientelizmom

Odbor boja proti korupcii Úradu vlády vypracoval exaktnú definíciu konfliktu záujmov, ktorý vláda schválila. O čo ide?

* V definícii, ktorá sa týka celého procesu výberu projektov, sa osoby, ktoré ich vykonávajú, od seba striktne oddeľujú.

* Akákoľvek osoba sa v rámci výberového procesu nesmie podieľať na následnej implementácii schváleného projektu.

* Tí, ktorí hodnotia a vyberajú projekty, nesmú byť zapojení do ich prípravy či predkladaní.

Prezidentka Transparency International Emília Sičáková-Beblavá: "Upozorňujem, že ani tak ešte nie je vyhrané. Stále sa totiž iba debatuje o tom, aká presne bude definícia konfliktu záujmov, aby bola vymožiteľná v praxi. K definícii bude nevyhnutné prijať aplikačné kritériá, ktoré by zainteresovaným podrobne vysvetľovali, kto čo môže a čo už nesmie."

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Čo znamená, keď to dáte na Matoviča

Ako demokrati hľadali kandidát na prezidenta.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Spoplatnený obsahDanko chce bozkávať vence

Na klamstvách spoluprácu založiť nemôžeme.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní