Flašík: Lobista znie zle - som vybavovač

Vydané 25. 10. 2004 o 0:00

Reklamný manažér FEDOR FLAŠÍK denníku SME potvrdil, že po prijatí zákona o lobingu chce byť oficiálnym lobistom.

Zainteresovaná verejnosť vás už za neoficiálneho lobistu považuje, čo vy na to?

"V podstate áno, môžeme to nazývať lobista - hoci v našich končinách to znie pejoratívne. Vlastne som akýsi sprostredkovateľ, vybavovač."

Ste za prijatie zákona o lobingu?

"Áno."

Keby ste sa zapísali do zoznamu oficiálnych lobistov, museli by ste si viesť podrobný denník klientov a zákaziek, vaše finančné účtovníctvo by podliehalo auditu. Neprekážalo by vám to?

"Uvedomujem si, že ak sa človek stáva oficiálnym lobistom, má aj isté povinnosti. Mne to neprekáža, nie som človek, ktorý sa musí niekde skrývať. Som za to, aby bolo všetko transparentné."

Oficiálni lobisti sú proti denníčkom. Hovoria, že verejných činiteľov by to odradilo od stretnutí s lobistami. Súhlasíte?

"To je hlúposť. Keď mám čisté svedomie, nemusím sa ničoho báť. Samozrejme, že sa toho väčšina bojí - lebo to v skutočnosti nie je čisté. Štátnych úradníkov by však práve denníčky chránili pred nepríjemnou medializáciou. Veď čo by potom napísali médiá? Že ten a ten politik sa stretol s oficiálnym lobistom? No a čo? Veď preto je oficiálny lobista, aby sa stretával s vplyvnými ľuďmi. Pre verejnosť bude oveľa podozrivejšie, ak sa nejaký minister bude často stretávať s niekým, kto nie je oficiálny lobista a pritom sa všeobecne vie, že ten človek používa nečestné praktiky na presadenie svojich záujmov. To sa bude do médií ťažšie vysvetľovať."

(bšd)

Lobing a právne normy

Právnik VLADIMÍR PIROŠÍK: "Akýkoľvek nástroj na dešifrovanie záujmov je dobrý. Mám však pocit, že na Slovensku sme uhranutí inštitúciami a všetko chceme vyriešiť novým zákonom. Pričom sa vôbec nezameriavame na využívanie existujúcich nástrojov. To, čo dnes chceme podchytiť zákonom o lobingu, čiastočne pokrýva nový zákon o konflikte záujmov - napríklad inštitútom oznámenia osobného záujmu verejného funkcionára. V kombinácii so zákonom o slobodnom prístupe k informáciám máme dva nástroje, ktoré majú efekt i smerom k lobingu. Zákon o lobingu, ktorý by bol teraz u nás prijatý, by mal podľa mňa jediný efekt - vyhnal by lobistov z parlamentu a vlády. Sme príliš malá krajina, kde sa každý s každým pozná, preto si neviem predstaviť, ako si veľkí biznismani najmú profesionála, aby šiel presvedčiť jeho starého kamaráta vo vláde či v parlamente. To je mimo reálneho života." (bšd)


  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní