Prezident má veľké starosti. Kam odkladať dary

Vydané 5. 1. 2005 o 0:00
Prezident Ivan Gašparovič máva valaškou, ktorú dostal spolu s obrazom na snímke do daru od primátora poľského mesta Nowy Targ Mareka Fryzlewicza. Je to dar, ktorý hlavu štátu potešil. FOTO - TASR

Prezident nemá miesto na dary od zahraničných partnerov - zapadajú prachom. Čo návšteva, to dar. Prezidenti určite patria k ľuďom, ktorí dostávajú najviac darčekov. Veľkú radosť z nich možno ani nemajú a slovenský prezident má s nimi ešte aj starosti. Nevie totiž kam s nimi.

Kancelária prezidenta nemá na dary od zahraničných štátnikov voľný priestor. Depozit v Prezidentskom paláci je preplnený. Niektoré dary pre bývalého prezidenta Rudolfa Schustera ležia v škatuliach medzi vyradenými faxami a kopírkami.

Do samotnej prezidentovej pracovne sa totiž z darov dostanú len také, ktoré sa dajú využiť, alebo majú estetickú funkciu. A tých nie je veľa. Hovorca prezidenta Ivana Gašparoviča Marek Trubač: "V pracovni má prezident napríklad fotografiu z vesmírnej misie na Mesiaci od astronauta Cernana alebo bustu Gándhího z Indie."

Medzi vzácnosti patrí aj zlatá dýka zdobená drahokamami od malajzijského kráľa a soška strieborného slona od prezidenta Indie.

Samotný prezident však dary pre hlavy iných štátov nevyberá. Robia to ľudia z protokolu, ktorí rokujú o vhodnosti daru pre politika, ktorého ide Gašparovič navštíviť, s ľuďmi z partnerského protokolu. Pri výbere daru sa berie do úvahy kultúra krajiny, ale aj záľuby obdarovaného.

Len vo výnimočných prípadoch vyberajú slovenskí politici dary osobne. Trubač: "Prezident Gašparovič venuje osobným priateľom skladaciu fujaru. Pri odovzdávaní daru im vždy názorne ukáže, ako na nej hrať." Doteraz ju dostali prezidenti Václav Klaus a Aleksander Kwasniewszki.

Medzi časté dary slovenského prezidenta pre zahraničných partnerov patria slovenský krištáľ, modranská keramika s motívmi Bratislavského hradu, knihy a obrázkové publikácie o Slovensku.

(nim, r)


Súvisiace články:

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Čo znamená, keď to dáte na Matoviča

Ako demokrati hľadali kandidát na prezidenta.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Spoplatnený obsahDanko chce bozkávať vence

Na klamstvách spoluprácu založiť nemôžeme.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní