Jarná hudobná vlna sa prevalí aj Slovenskom

Vydané 15. 4. 2005 o 0:00
Britský soulový spevák Seal predvedie v Bratislave, ako chutí pop pre dospelých. FOTO - TASR

Čakajú nás koncertné premiéry od Seala cez Avril Lavigne až po skupinu Prodigy. Fajnšmekri sa môžu tešiť na US3, Clintona či Millera

Nové jarné termíny koncertov zvučných mien svetovej popmusic alebo legendárnych hudobníkov na Slovensku poukazujú, že naša krajina aspoň trochu prestáva pre zahraničných promotérov symbolizovať veľké biele miesto na mape Európy.

Bratislavská Incheba zažije už v pondelok večer vystúpenie speváka a hudobníka, ktorý sa vôbec nemusí hanbiť za výraz popový umelec.

Seal, jedna z aktuálnych hviezd svetovej popmusic, predstaví svoju zmes černošskej hudby po prvýkrát slovenskému publiku.

Spevák hitoviek ako Crazy, Killer či Kiss From A Rose, je v súčasnosti na turné, na ktorom propaguje výberový album Best 1991 - 2004. Kolekcia je zaujímavá aj tým, že obsahuje bonusový disk zostavený z akustických verzií známych skladieb a coververzií. Očakáva sa, že práve túto polohu predvedie aj u nás.

Milovník starých spevákov ako Marvina Gaya, Arethy Franklinovej alebo Stevieho Wondera dodnes vydal štyri radové album, posledný v roku 2003. Popový spevák pre dospelých, ako ho titulujú hudobní kritici, a majiteľ skvelého hlasu je v súčasnosti to najlepšie, čo ponúka britská soulová hudba.

Džez a funky

Hneď na druhý deň po Sealovom koncerte sa v bratislavskom klube Babylon predstaví skvelá funk-džez-hip-hopová formácie US3. Britská skupina sa preslávila v roku 1994 veľkým hitom Cantaloop (Flip Fantasia) z albumu Hand on the Torch (Blue Note), ktorej základ si požičala od hitovky Herbieho Hancocka Cantaloupe Island. US3 bola jedna z prvých skupín, ktorá začala v tejto hudbe využívať elektronické sample a vložky raperov. Do Bratislavy US 3 zavítajú ako deväťčlenná skupina spolu s dídžejom, raperom a vokalistkou.

Už 20. apríla vystúpi v Babylone skutočná veličina svetového džezu - americký basgitarista Marcus Miller. Niekdajší blízky spoluhráč Milesa Davisa sa slovenskému publiku predstavil už pred dvoma rokmi na BJD. Teraz si ho fajnšmekri môžu vychutnať v oveľa komornejšej atmosfére.

Lahôdkou pre funkových fajnšmekrov bude vystúpenie legendárneho amerického černošského speváka Georgea Clintona a jeho skupín Parliament a Funkadelic zo sedemdesiatych rokov. Clinton je považovaný po Jamesovi Brownovi za druhého krstného otca funku - nie náhodu americký magazín Rolling Stone o ňom napísal, že pri ňom vyzerá Prince ako spevák estrádnych šlágrov. Clinton prinesie do Bratislavy až tridsaťčlenný funkový tím.

Punk a skoro punk

Svoj sviatok zažijú v klube Babylon aj slovenskí punkeri. Už 27. apríla sa môžu tešiť na vystúpenie britskej punkovej legendy The Exploited, ktorá sa minulý rok predstavila na festivale Hodokvas.

V Babylone sa predstaví aj Chris Corner so známej britskej trip-hopovej skupiny Sneaker Pimps, ktorý privezie svoj projekt I AM X.

Pred rokom koncertovala na Slovensku americká speváčka Pink, tentoraz k nám zavíta ďalší idol tínedžerov - mladučká kanadská hudobníčka Avril Lavigne. V bratislavskej Inchebe predvedie 7. júna zmes svojich najväčších poppunkových hitov ako napríklad Complicated, Sk8ter Boy alevo Don't Tell Me.

Festivalové leto

V lete sa naplno rozbehne festivalová sezóna. Niektorí organizátori už zverejnili svojich headlinerov, medzi ktorými figurujú mnohé známe zahraničné hviezdy. Trenčianska Pohoda napríklad ponúkne vystúpenie The Prodigy, Asian Dub Foundation, Roni Size, Roots Manuva, Omary Portuondo alebo The Klezmatics.

Rockfest na Zelenej Vode má na programe koncerty britskej Morchceby, drsných Soulfly alebo fínskych metalových violončelistov Apocalyptica. Ďalší populárny festival na Slovensku, pezinský Hodokvas, zverejní svojich headlinerov v najbližších dňoch.

PETER BÁLIK

Koncerty - SR

18. 4. Seal, Incheba, Bratislava

19. 4. US3, Babylon, Bratislava

20. 4. Marcus Miller, Babylon

22. 4. Janis Jolin Original Band Big Brother

and The Holding Co..

Babylon

27. 4. The Exploited, Babylon

7. 5. Demis Roussos,

ŠH Pasienky, Bratislava

19. 5. Conflict, Babylon

21. 5. I AM X, Babylon

7. 6. Avril Lavigne, Incheba

1. - 2. 7. Morcheeba, Soulfly, Apocalyptica Rockfest, Rockfest Zelená Voda

9. 7. George Clinton Parliament/Funkadelic feat.

Bernie Worrell, Babylon

15. - 16. 7. The Prodigy, Asian Dub Fundation, Roots

Manuva, The Klezmatics, Omara Portuondo,

Roni Size, Pohoda Trenčín

Hlavné správy

Spoplatnený obsahKedy tu mávate leto? Vlani bolo v stredu

Reportáž z najchladnejšieho miesta na Slovensku.

Píše Emil Višňovský

Spoplatnený obsahDankova kauza ukázala, že naši politici si nevážia vzdelanie

Stačí im ničím nekrytý papier.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní