Patočkov žiak hypnotizoval na seminároch králiky

Vydané 26. 5. 2005 o 0:00 Autor: JANA BEŇOVÁ
Profesor Štefan Knotek toho prežil za dva, tri životy. FOTO SME - JANA BEŇOVÁ

Vysokoškolský učiteľ Štefan Knotek začína deň rituálom - prečíta si denník SME. Lupou. Tomuto 75-ročnému učiteľovi psychológie a logiky z Nitry totiž skomplikovala starobu cukrovka. Dva roky vôbec nevidel.

Knihy ho sprevádzali celým životom a zrazu ich nemohol čítať. Rozhodol sa pre operáciu. A urobil dobre. Lekársky zákrok mu vrátil aspoň zvyšok zraku. Opäť začal prednášať semiotiku na nitrianskej Univerzite Konštantína Filozofa.

Práve tu kedysi Knotek študoval filozofiu a logiku. Chcel sa stať kňazom. Už na strednej škole v Bratislave zažil barbarskú noc, keď násilne zatvorili kláštory. Zapojil sa do náboženských krúžkov, ktoré prenasledovala Štátna bezpečnosť.

Robili všetko, aby sa jej vyhli: "Raz sme mali omšu až na Gerlachovskom štíte," spomína. Štátna bezpečnosť ho už považovala za tajne vysväteného a brala ho na nepríjemné výsluchy. Odišiel preto študovať do Prahy: "Kde sa ešte dalo slobodne dýchať."

Komunisti neskôr pritvrdili aj tam, Štefan Knotek sa ešte predtým dostal do tajného krúžku, medzi českú intelektuálsku elitu. "Stretávali sme sa v byte literárnej historičky Kvety Pankovej a u predstaviteľa filozofie podstaty, fenomenológa Jana Patočku."

Chodil tam futbalový reprezentant Juraj Kadlec, dnes misionár v Kanade, alebo Šebastián Labo, autor knihy o Jánovi Pavlovi II. Lietajúci pastier. Väčšinou tam popíjali čaj a diskutovali o filozofii a umení.

Krúžky boli vždy v piatok, podľa klubu pátečníkov Karla Čapka. No profesorov postupne vyhadzovali z práce, zatvárali - a spoločenstvo rozbili. Tí, ktorí pomýšľali na kňazské rúcho, emigrovali. Ostatných nemal kto vysvätiť.

Štefan Knotek preto odišiel do školstva. Smerom k študentom uplatňoval patočkovský model - chodili k nemu na návštevy do bytu. Komunisti o tom však vedeli. Povedali mu, že kazí mládež a zo Strednej pedagogickej školy v Nitre musel odísť.

Za katedru sa vrátil až po skúsenosti v pozícii robotníka a rehabilitácii. Štátna bezpečnosť mu o pár rokov oznámila, že už mu dá pokoj. No filozofiu učiť nemohol, bol nestraník. Tak učil psychológiu - nebola ideologickým predmetom.

"A zažral som sa do nej," hovorí Knotek s úsmevom. "Na seminároch som hypnotizoval králiky, svokre som uspal celú maštaľ. Nikdy som prednášky neodčítaval. Tvoril som ich pred študentmi, aby boli pútavejšie."

Vzdelanie totiž považuje tento príjemný pán za najvzácnejší tovar. Tak ho označil s priateľmi aj v knihe, kde je spoluautorom. Je o ekonomike vzdelania a je považovaná za prvotné dielo v tej oblasti.

"Opierali sme sa o myšlienky sovietskeho vedca Strumilina, ktorého dal Stalin zlikvidovať. Strumilin dokázal, že gramotný človek má troj- až štvornásobne vyššiu produktivitu práce než negramotný a prináša aj vyššiu hodnotu do hrubého národného produktu," vysvetľuje profesor, ktorý sa zrejme práve preto nikdy necítil byť napriek slabému učiteľskému platu chudobným človekom.

Prečo? Je to jednoduché, hovorí: "Mravné hodnoty u mňa prevyšujú ekonomické. Svet je taký, ako ho vidím cez svoje hodnoty. Podľa mňa je pekný a ľudia sú dobrí. Môžem sa s nimi rozprávať - a môžem ich trochu vidieť."

Hlavné správy

Spoplatnený obsahKedy tu mávate leto? Vlani bolo v stredu

Reportáž z najchladnejšieho miesta na Slovensku.

Píše Emil Višňovský

Spoplatnený obsahDankova kauza ukázala, že naši politici si nevážia vzdelanie

Stačí im ničím nekrytý papier.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní