Írska kapela zahrá dnes večer belgickým fanúšikom, jej frontman Bono Vox sa predtým stretne s José Barossom
U2 začínajú európske turné v Bruseli

Vydané 10. 6. 2005 o 0:00
Kapela U2 bola v marci uvedená do svetovej siene slávy. FOTO - ČTK

Belgicko dnes zažije koncert roka. Na bruselskom štadióne, ktorý pred 20 rokmi vstúpil do dejín masakrom talianskych futbalových fanúšikov britskými výtržníkmi, bude hrať legendárna írska rocková kapela U2.

Ešte predtým, než vybehnú Bono, Idge, Adam Clayton a Larry Mullen na pódium, stretne sa frontman kapely Bono Vox s predsedom Európskej komisie José Barrosom. Hlas írskeho speváka má pomôcť k tomu, aby krajiny EÚ štedrejšie pomáhali rozvojovému svetu.

Po 57-tisíc vstupenkách na turné, nazvané Verzigo Tour, sa v Belgicku zaprášilo po troch hodinách. Nevie sa teda len to, ako dnes zareagujú ministri financií krajín Európskej komisie, no úspech U2 u publika sa zdá dopredu zabezpečený.

Bono a spol. začínajú európsku šnúru dnes a končia 14. augusta v Lisabone. Medzitým odohrajú ďalšie tri desiatky koncertov a slovenským priaznivcom sa najviac priblížia 2. júla vo Viedni či 5. júla v juhopoľských Katoviciach.

Podľa webovej stránky www.U2.com sú však lístky na predaj už len na vystúpenie v nemeckom Gelsenkirchene a švajčiarskom Zürichu. Všade inde je poznámka "vypredané". V Spojených štátoch to nebolo inak - 600-tisíc lístkov sa predalo za pár hodín.

"U2-mánie vrcholia," napísal list La Derniere Heure. Kapela do Belgicka dorazila už začiatkom týždňa, ale pre hroziaci nápor sa miesto pohybu stráži viac "než zásoby jadrových striel v Kleine Brogel".

V napĺňaní štadiónov môžu s írskou štvoricou súperiť už len Rolling Stones a Bruce Springsteen a ich publikum siaha od nostalgikov po tínedžerov.

Bono dokázal hudbu prepojiť s filozofiou o pomoci Afrike, deťom a chudobným a stal sa privilegovaným hlasom nádeje v lepší svet i vítaným hosťom v Bielom dome, Elyzejskom paláci či v Kremli.

No hovorí sa, že niet ruže bez tŕnia. V predvečer koncertu dvaja belgickí poslanci v otvorenom liste "milému Bonovi" trpko vytýkali, že sa spojil pre turné s nadnárodným koncernom Clear Channel. Dá zarobiť firme ovládajúcej vyše 1200 rozhlasových staníc, 40 televíznych kanálov a tisícky reklamných bilbordov, ktorá po 11. septembri cenzurovala pacifistické pesničky a organizovala zhromaždenie na podporu ťaženia do Iraku.

Práve Clear Channele sa kladie za vinu, že lístky boli na predaj len prostredníctvom internetu a platenej telefónnej linky. Pre fanúšikov s kreditnými kartami stáli lístky 50 až 90 eur, po vypredaní sa vynorili na čiernom trhu za 500 eur, čo je 19 285 korún.

(čtk)

Hlavné správy

Spoplatnený obsahKedy tu mávate leto? Vlani bolo v stredu

Reportáž z najchladnejšieho miesta na Slovensku.

Píše Emil Višňovský

Spoplatnený obsahDankova kauza ukázala, že naši politici si nevážia vzdelanie

Stačí im ničím nekrytý papier.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní