Colin Firth, filmový priateľ Bridget Jonesovej, a Ben Kingsley, držiteľ Oscara za stvárnenie Gándhího, sú na Slovensku
Na Spiši točí priateľ Bridget Jonesovej

Vydané 30. 9. 2005 o 0:00
Spišský hrad sa stal minulý týždeň strediskom zahraničných filmárov. Točí sa tam historická snímka Posledná légia. Dvanásťročného cisára Romula Augusta hrá herec Thomas Sangster, ktorý sa predstavil vo filme Láska nebeská. Jeho osobného chránenca Aurelia hrá Firth, známy ako Mark Darcy z Denníka Bridget Jonesovej. V úlohe vychovávateľa nedospelého cisára Ambrosina sa predstaví Kingsley. Režisérom veľkofilmu je Doug Lefler, ktorý spolupracoval na réžii filmu Spiderman.

Colin Firth a Ben Kingsley nakrúcajú na Slovensku! Filmový priateľ Bridget Jonesovej a filmový Gándhí tu budú do konca októbra. Sú hlavnými hviezdami filmu , ktorý sa točí na Spišskom hrade.

Film Posledná légia rozpráva príbeh o páde rímskeho impéria a ceste posledného cisára Romula Augusta. Ide o koprodukčný projekt, do ktorého sa zapojili Anglicko, Francúzsko, Taliansko a Tunis.

Slovenskú stranu v ňom zastupuje spoločnosť Koliba Production & Services. Približne 1300-členný filmový štáb sa zdrží na Spiši do konca októbra až začiatku novembra.

"Na filme sa vlastne podieľajú dvaja držitelia Oscara - sir Ben Kingsley za herecké stvárnenie Gándhího a Dino De Laurentiis za produkciu. Pracuje na ňom aj tohoročná držiteľka ceny Emmy, slovenská maskérka Beatrix Dollingerová," hovorí Iveta Hrdlovičová z Koliby.

Zahraničná produkcia spolupracuje aj so slovenskou skupinou profesionálnych kaskadérov Borseus, ktorá sa podieľala napríklad na oscarovom filme Pearl Harbour.

Slováci sa presadzujú aj v štábe a denne chodí do komparzu okolo 500 ľudí. Obyvatelia spišského regiónu navyše poskytujú filmovému tímu ubytovanie, starajú sa o stravovanie a dopravu. "Sme pracovnou príležitosťou pre miestnych obyvateľov," konštatuje Hrdlovičová.

Spoluprácu a hlavne ústretovosť regiónu chváli aj šéf slovenskej produkcie Viliam Richter. Jeden natáčací deň na Slovensku stojí zahraničnú produkciu približne 70- až 100-tisíc slovenských korún.

Podľa skúseností Ivety Hrdlovičovej regióny, kde zahraniční filmári točia, investujú peniaze z prenájmu zvyčajne do rekonštrukcie a obnovy pamiatok či iných stavieb. Okrem Spišského hradu býva záujem o západoslovenský Červený Kameň a o Strečno pri Žiline.

Posledná légia je dobrodružný príbeh o odvahe, vernosti, odhodlaní a hľadaní nového začiatku. Hovorí o páde rímskeho impéria - o vpáde barbarov do ríše, o zajatí posledného cisára a o ceste deviatej légie, ktorá ako posledná zostala verná Rímu. Premiéra je naplánovaná na leto 2006. (čtk, r)

Kto je Colin Firth

Britský herec Colin Firth sa narodil v roku 1960. Jeho otec bol učiteľom histórie, matka bola učiteľkou náboženstva. Prvý raz verejne vystupoval na školskej vianočnej besiedke, neskôr študoval klasické divadlo. Preslávil sa rolou Marca Darcyho v oboch dieloch snímky Denník Bridget Jonesovej. Má záujem stvárniť Jamesa Bonda. Zahral si aj vo filmoch Láska nebeská či Zaľúbený Shakespeare. Je ženatý.

Kto je Ben Kingsley

Britský herec Ben Kingsley sa narodil v roku 1943. Na konte má viac ako 70 filmov, pričom prvých 10 rokov kariéry venoval televíznym projektom. Prelomovým bol preňho veľkofilm Gándhí z roku 1983, za ktorý získal Oscara. Hral v komédii Dave, v thrilleri Sliediči, sci-fi Mutant, ale predovšetkým v Schindlerovom zozname, kde stvárnil židovského účtovníka Itzhaka Sterna. Minulý rok sa tretí raz oženil, má štyri deti.

FOTO

Zahraniční filmári využívajú jedinečnú scenériu Spišského hradu so stavbou samotnou. Do opevnenia hradu, ktorý je považovaný za najrozsiahlejší hradný komplex v strednej Európe, "vložili" Hadriánov val a pozostatky Ríma. Prenájom historických pamiatok je na Slovensku o 20 percent lacnejší ako v susednom Česku. FOTO - TASR

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní