Byť na scéne tridsať rokov? Človek musí byť dobrý alebo jediný

Vydané 2. 12. 2005 o 0:00 Autor: SIMONA MIKUŠOVÁ
"Už som bol na niekoľkých koncertoch, ale to, čo sa krstilo, tam zatiaľ vždy bolo," glosoval Milan Lasica situáciu, že nevedeli zohnať Mekyho cédečko Dúhy, čo sa krstilo. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ

Na pódium vstupuje za potlesku. "Milan (Lasica) zvykne na tomto mieste povedať: Ďakujem, som zvyknutý," hovorí Meky. Vezme gitaru a so skupinou No limit v zložení Maťo Hanzel a Honza Potocký odohrá pesničky z predošlých albumov.

No limit je dobrý názor pre kapelu. Môže hovoriť o tom, že ich muzika nemá mantinely, ale môže pripomenúť aj fakt, že nejde o bývalú domovskú kapelu Mira Žbirku Limit. Meky v stredu krstil svoj debutový album Dúhy.

Dúhovozlatý

Plátno na pódiu, kde spieva, vzbudzuje zvedavosť. "Možno sa na ňom objaví Marika," odznie z publika. Miesto na pódiu zostáva prázdne.

"Spolupráca s Marikou je taký zázrak, veľmi som s tým nepočítal. To je ako keď nájdete perlu, ide o náhodu," hovorí spevák o spoločnom duete Tajnosľubná s Gombitovou.

Priestor na plátne nakoniec zaberú zubné kefky a spievajúci Meky na vlaku. Nateraz nejde o ďalší Mekyho vtip, ale o ukážku nových klipov Někdy stačí dát jen dech a Láskoliek.

Je odspievané, na pódium prichádza Peter Riava z vydavateľstva Universal so zlatým albumom v ruke. Meky s platňou pózuje prítomným fotografom. "Priatelia, my sme sa tu, samozrejme, stretli preto, aby ste ma nafotili so zlatou platňou. Je ma dostatočne vidieť?" glosuje.

Onedlho sa do centra objektívu dostáva krstný otec Milan Lasica, ktorý sa na albume spolupodieľal aj ako textár v piesni Čaj o piatej: "Prvýkrát v živote som napísal text pre Mekyho, tvrdil mi, že doteraz sa ma neodvážil osloviť."

Šampanské je naliate, iba Meky sa s miernym znepokojením v hlase pýta: "Cédečko by sme potrebovali. Aby sme sa tu len tak neopili. Nemáte náhodou niekto to moje cédéčko, aby sme ho mohli pokrstiť?"

Priznáva, že popri celej organizácii večera akosi nepomyslel na to, že CD by mal niekto priniesť.

"Ja som sa zúčastnil už na niekoľkých koncertoch, ale to, čo sa krstilo, tam zatiaľ vždy bolo," konštatuje Milan Lasica s prázdnymi rukami. Situáciu zachraňuje Mekyho manželka Katka, ktorá nesie na pódium "čerstvý" album Dúhy.

Lasica môže povedať: "Želám ti, aby sa pesničky ujali, aby sa hrali, tak ako tie, ktoré si spieval za 30 rokov. Vydržať na takej premenlivej scéne, akou je populárna hudba, a tak dlho, to človek musí byť buď dobrý alebo jediný."

A jedinečný?

Prítomní sa medzičasom presunú k preplneným stolom. Sú tam šaláty, bravčové a kuracie rolády, šunky. Ponuka je pestrá. Popri čakateľoch na grilované prasa možno kde-tu registrovať aj známe tváre šoubiznisu: Jula Viršíka, Petra Marcina, Iva Gogála, Kamila Peteraja či protagonistov seriálu Medzi nami.

Viršík má pocit, že Mekyho štýl hudby a melodiku v súčasnosti napodobňuje veľa kapiel, no Meky je aj tak iba jeden. "Je neopakovateľný a jeho suchý anglický humor je absolútne osobitý. Nie je nikto, kto by ho dokázal napodobniť," hovorí superstarovský porotca a dodáva: "Meky, postupuješ."

Ten už na jar pripravuje turné k novému albumu. Dúha je podľa Mekyho slov rozvinutím k farebnosti. Pesničky sú úplne iné ako pred rokmi. "Neskromne poviem, že sa cítim byť reprezentantom starších čias, a zároveň nových," hovorí Žbirka.

Možno s ním súhlasiť. Má niekoľko československých i slovenských Slávikov.

Hlavné správy

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní