Analýza Beethovenovej lebky potvrdila jeho úmrtie na otravu olovom

Vydané 7. 12. 2005 o 2:43 Autor: tasr

Chicago 7. decembra (TASR)- Analýza úlomkov lebky Ludwiga van Beethovena potvrdila, že hudobný skladateľ 19. storočia zomrel na masívnu otravu olovom, oznámili v utorok bádatelia.

Výskum sa uskutočnil v argonnskom národnom laboratóriu amerického ministerstva energetiky. Vedci zamerali na úlomky kostí silné röntgenové prístroje a našli dôkazy o dlhodobej otrave olovom.

"Nález zvýšenej hladiny olova v Beethovenovej lebke, spoločne s výsledkami testov DNA potvrdzujúcimi pravosť jeho kostí, poskytujú solídny dôkaz, že Beethoven trpel toxickou otravou olovom, informoval Bill Walsh, ktorý je riaditeľom projektu pre výskum Beethovena a súčasne vedúcim vedeckým pracovníkom vo Pfeiffer Treatment Center vo Warrenville, v štáte Illinois.

Walsh potvrdil, že Beethoven zaznamenal už počas dospievania a ako 20-ročný zmenu osobnosti a chorobu žalúdka, ktoré ho trápili aj v dospelosti. Jeho symptómy a pitevné nálezy zodpovedajú otrave olovom. Beethoven zomrel v roku 1827 vo veku 56 rokov po dlhoročných zdravotných problémoch.

Vedci a historici musia ešte zistiť, z čoho sa mohol skladateľ otráviť. Niektorí si myslia, že za to mohol jeho zlozvyk popíjať víno z kovových hrnčekov, alebo možno aj lieky, ktoré boli na báze olova.

Hlavné správy

Spoplatnený obsahVelikáni podvodu dokázali predať Eiffelovku aj linku pražskej električky

V minulosti ľudí podvádzali skutoční velikáni svojho remesla.

Spoplatnený obsahRádiové dievčatá svietili v tme a zomierali. Firma o nich klamala

Maľovali ciferníky, advokáti ich nechceli brániť.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní