Prečo sa rozpadávajú kapely, ktoré sú na vrchole popularity? Najmä pre peniaze
Skončili, aj keď sa im darilo

Vydané 5. 1. 2006 o 0:00 Autor: MARTINA HABLÁKOVÁ
Made II. Mate

"Kapela mi zobrala viac energie ako dala, zobrala mi viac peňazí ako dala. Nedalo sa to takto ťahať donekonečna. Bolo potrebné venovať sa jej celou svojou dušou," hovorí o dôvode rozpadu Made II. Mate Róbert Orth, v hudobných kruhoch známy ako Vrabec.

Práve on bol jedným z piatich zakladajúcich členov funkovej formácie, ktorá vznikla v roku 1993. Získala niekoľko ocenení od hudobnej Akadémie a Do you love me sa v roku 1996 stala, podľa SOZA, najúspešnejšou skladbou populárnej hudby.

Posledný koncert kapela zahrala v roku 2003 v jednom z bratislavských klubov. Bolo vypredané. Šlo o "posledný záblesk snahy dať kapelu dokopy", spomína Orth. No keďže viacerí mali aj iné hudobné aktivity, každý si našiel svoj smer už mimo kapely.

MC Erik a Barbara

To isté sa stalo populárnym dancefloorovým zoskupeniam na slovenskej hudobnej scéne. Maduar a z neho vyjdené duo MC Erik a Barbara sa rozpadli, keď boli na vrchole popularity. Predaj ich prvej platne bol dnes neuveriteľných 130-tisíc, druhej 70-tisíc!

Erik Aresta rozpad vysvetľuje náhlym poklesom záujmu. V roku 1997 bol trh presýtený dancefloorom. "Barbara sa rozhodla, že prejde na sólovú dráhu napriek tomu, že sme mali pripravené veci na tretí album, ktorý by si svojich poslucháčov určite našiel. Samozrejme, že ma to trochu hnevalo, ale aj keby sme vydali tretí album, ako duo by sme fungovali možno ešte jeden rok," priznáva.

Od roku 1997 nie je s Barbarou Haščákovou, ktorá žije v USA, v kontakte. Aj on vydal sólový album, už 10 rokov žije v Prahe a venuje sa hudobnej produkcii.

Lobby

Od roku 1995 sa danceflooru venovala aj dnes neexistujúca skupina Lobby. Vydala päť albumov, pričom jeden sa predával v Mexiku, kde bola skupina dokonca na turné. No v roku 2001 sa rozpadla.

Martina Ostatníková, speváčka v Lobby, to vysvetľuje: "Niektorí členovia kapely sa oženili, začali robiť iné ako muziku. Takisto vtedy slovenské rádiá a médiá prestali hrávať akúkoľvek slovenskú tanečnú hudbu. Boli sme nominovaní na rôzne ocenenia, ale žiadnu hudobnú cenu sme za šesť rokov nezískali."

Kapela sa pohrávala s myšlienkou dať sa opäť dokopy, ale napríklad Ostatníková už mala rozbehnutú sólovú dráhu speváčky a má skupinu, s ktorou hráva na večierkoch a akciách.

Love4Money

Už viac ako rok mlčí aj funková kapela Love4Money, hoci jej líder Tomáš Palonder tvrdí, že sa nerozpadli. Vysvetľuje to takto: "Je zložité aktívne sa venovať kapele, keď nás nedokáže primárne uživiť. Musíme sa živiť niečím iným. Nápady máme, ale šanca, že budeme pokračovať ďalej je päťdesiat na päťdesiat. Viac to závisí od peňazí."

Kapela vznikla pred siedmimi rokmi, hneď v prvý rok získala niekoľko hudobných nominácií od Akadémie. Verných poslucháčov možno začala strácať vtedy, keď pritvrdila a prešla na angličtinu.

"Nikdy som sa netajil tým, že viac inklinujem k tvrdšej, teda rockovej hudbe," hovorí k tomu Palonder, ktorý verí, že kapele sa raz podarí nahrať aj tretí album.

Resumé

Rozísť sa je jednoduchšie ako dať späť dokopy. Vzťahy sú pošramotené, a ak aj nie, nik nečaká doma so založenými rukami. Kvalitní muzikanti sa v súčasnosti lepšie uživia, keď sú najímaní na rozličné projekty, ako v stabilnej kapele. A pre speváka je lukratívnejšia dráha sólistu.

S tým súhlasí aj hudobný dramaturg Rastislav Joly Lackovič z Fun rádia: "Všetko závisí od financií. Je pohodlnejšie, možno až nevyhnutné pre úspešných muzikantov pracovať v štúdiu ako nájomní hudobníci. Ale osobne by som uvítal, keby sa dali kapely Made II. Made a Love4Money dokopy, pretože hrali hudbu, s ktorou predbehli dobu."

MC Erik a Barbara

Lobby

Love4Money

Hlavné správy

Spoplatnený obsahJa si tú hodnosť zaslúžim. Fenomén z Danka urobili výložky

Brbty mimo kamery nerobí, tvrdia jeho známi.

STĹPČEK PETRA SCHUTZA

Až Marrákeš otvoril Lajčákovi oči

Miroslav Lajčák si kampaň zrejme neskúša.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní