Z blogu Viktora D. Holmana
Jednoducho: Vangelis

Vydané 31. 3. 2006 o 0:00

Hovorí sa, že talent je darom od Boha a ak niekoho skutočne štedro obdaroval, je to jednoznačne Vangelis. Napriek tvrdeniam niekoľkých jeho profesorov, že "nemá talentu ani toľko, čo by sa za necht vošlo".

Mimochodom, to bol hlavný dôvod, prečo mu odporučili, aby sa štúdiu hudby radšej nevenoval a Vangelis toto odporúčanie prijal. Bol vlastne ešte dieťa, ale vedel svoje a usmieval sa.

A usmieva sa dodnes. Slovutným profesorom hudby, naopak, do smiechu asi veľmi nie je.

V stredu oslavoval Evangelos Odysseas Papathanassiou alias Vangelis 63. narodeniny. A páni profesori sa opäť, ako už mnohí ich predchodcovia v iných dobách, zmýlili.

Vo svete hudby je Vangelis pojmom. A že mu talent už v 17. rokoch rozhodne nechýbal, zistili napríklad aj v Národnej opere v Paríži, pre ktorú už v roku 1960 komponoval opernú hudbu.

Neposedel a veľa cestoval. Dôvodom bola nielen jeho dobrodružná povaha, ale aj rôzne životné okolnosti i politické dôvody. Prevrat v Grécku v roku 1968 ho doviedol späť do Paríža a po koketovaní s operou a gréckou národnou hudbou nachádzal aj iné zákutia hudby.

Vo svete národnej hudby či opery bol pomerne slávny, spolupracoval so známym spevákom, Egypťanom Demisom Roussosom, na ktorého určite s láskou spomína dnes najmä nežnejšia polovica súčasnej strednej generácie.

Celosvetový úspech sa však dostavil po odchode do Londýna, po spolupráci so spevákom Jonom Andersonom a skupinou YES.

Potom však prišli aj filmové ponuky a absolútnym úspechom sa stala spolupráca s režisérom Ridley Scottom, keď Vangelis skomponoval skvelú hudbu k filmu 1492: Conquest of Paradise, 1492: Dobytie raja.

To bol okamih, keď sa začalo Vangelisovo meno písať zlatými písmenami do kroniky svetovej filmovej hudby. A treba uznať, že práve Vangelisova hudba dodala spomínanému filmu ten správny punc zážitku.

Mal som kedysi dávno možnosť stretnúť sa s týmto charizmatickým Grékom. Presnejšie, ocitnúť sa v jeho blízkosti. A bol to rovnaký zážitok, ako keď si dnes a vlastne kedykoľvek vypočujeme jeho upokojujúcu a zároveň monumentálnu tvorbu, ktorá je zmesou úžasných melódií a dokonalej harmónie.

Je to skutočný liek na dušu. Všetko najlepšie, Evangelos.

holman.blog.sme.sk

Hlavné správy

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní