Precestoval svet za 78 dní

Vydané 24. 4. 2006 o 0:00
Reportér Rasťo Ekkert sa vrátil na Slovensko (vľavo). Precestoval svet za 78 dní a vyhral stávku s Milanom Kňažkom (vpravo). Ten bude vo štvrtok moderovať večerné Noviny JOJ. FOTO - TASR

Rasťo Ekkert vyhral stávku s Milanom Kňažkom. Úspešne ukončil svoju Cestu okolo sveta po stopách hrdinu Julesa Verna za 80 dní.

Podarilo za mu to za 78, a tak musí riaditeľ televízie JOJ teraz odmoderovať spravodajské Noviny. Stávku splní vo štvrtok v dvojici s moderátorkou Adrianou Kmotríkovou.

Cestovateľa a reportéra JOJ čakala na letisku nielen rodina a známi, ale aj fanúšikovia. "Slovensko je najkrajšia krajina na svete," vyhlásil Ekkert. "Cítim sa ako unavený cestovateľ, ktorý po 80 dňoch prišiel domov."

K jeho najlepším zážitkom niekoľkotýždňovej cesty patrí spoznávanie Číny, ale aj cesta cez Spojené štáty americké: "Ameriku som nikdy veľmi 'nežral', ale teraz som si cestu z Los Angeles do New Yorku vychutnal."

Naopak, medzi momenty, ktoré ťažko niesol, patrí zadržanie v indickom Porbandare. "Ani na lodi, kde sme s Tomášom bojovali o život, to nebolo až také, pretože sme aspoň mohli bojovať. Keď vám však niekto zoberie slobodu, je to to najhoršie," dodal.

Vtedy uvažoval aj o tom, že cestu vzdá. Nakoniec pokračoval a uznal, že skúsenosti ho naučili pokore a znášať utrpenie, ktoré doteraz nepoznal.

"Tých osemdesiat dní mi pripadá, ako keby som prežil celý život. Bolo to úplne samostatné obdobie, a to, čo bolo predtým, mi pripadá, ako nie môj, ale život niekoho iného," vysvetlil.

Berie to však ako prínos, a to, že sa na ňu vydal, neľutuje: "Stretol som viacerých ľudí, na ktorých v živote nezabudnem. V dobrom ani v zlom, ale, našťastie, môžem povedať, že tých dobrých bolo viac."

Po návrate do Bratislavy Ekkerta čakajú približne dva mesiace voľna, počas ktorých chce dopísať knihu o ceste, relaxovať, športovať a chodiť s rodinou do prírody. "Teším sa na všetky možné slovenské gulášové, fazuľové, držkové a podobné husté desiatové polievky," priznal.

Aj v budúcnosti chce cestovať, o cestu okolo sveta sa však už nikdy nepokúsi. "Som vyčerpaný. Psychika sa vypína a už teraz cítim, že telo má dosť a nikdy by som to už nedokázal," doplnil.

Mimochodom, posledné dobrodružstvo na jednej z najluxusnejších lodí sveta Queen Mary II. v spoločnosti svetovej smotánky bola podľa neho nuda.

"Tí ľudia sa predháňajú v tom, kto bude lepšie oblečený alebo mať drahší šperk. Nie je to prostredie, ktoré by som vyhľadával. Tešil som sa, že už vypadnem medzi normálnych ľudí." (sita, tasr)

Hlavné správy

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní