Precestoval svet za 78 dní

Vydané 24. 4. 2006 o 0:00
Reportér Rasťo Ekkert sa vrátil na Slovensko (vľavo). Precestoval svet za 78 dní a vyhral stávku s Milanom Kňažkom (vpravo). Ten bude vo štvrtok moderovať večerné Noviny JOJ. FOTO - TASR

Rasťo Ekkert vyhral stávku s Milanom Kňažkom. Úspešne ukončil svoju Cestu okolo sveta po stopách hrdinu Julesa Verna za 80 dní.

Podarilo za mu to za 78, a tak musí riaditeľ televízie JOJ teraz odmoderovať spravodajské Noviny. Stávku splní vo štvrtok v dvojici s moderátorkou Adrianou Kmotríkovou.

Cestovateľa a reportéra JOJ čakala na letisku nielen rodina a známi, ale aj fanúšikovia. "Slovensko je najkrajšia krajina na svete," vyhlásil Ekkert. "Cítim sa ako unavený cestovateľ, ktorý po 80 dňoch prišiel domov."

K jeho najlepším zážitkom niekoľkotýždňovej cesty patrí spoznávanie Číny, ale aj cesta cez Spojené štáty americké: "Ameriku som nikdy veľmi 'nežral', ale teraz som si cestu z Los Angeles do New Yorku vychutnal."

Naopak, medzi momenty, ktoré ťažko niesol, patrí zadržanie v indickom Porbandare. "Ani na lodi, kde sme s Tomášom bojovali o život, to nebolo až také, pretože sme aspoň mohli bojovať. Keď vám však niekto zoberie slobodu, je to to najhoršie," dodal.

Vtedy uvažoval aj o tom, že cestu vzdá. Nakoniec pokračoval a uznal, že skúsenosti ho naučili pokore a znášať utrpenie, ktoré doteraz nepoznal.

"Tých osemdesiat dní mi pripadá, ako keby som prežil celý život. Bolo to úplne samostatné obdobie, a to, čo bolo predtým, mi pripadá, ako nie môj, ale život niekoho iného," vysvetlil.

Berie to však ako prínos, a to, že sa na ňu vydal, neľutuje: "Stretol som viacerých ľudí, na ktorých v živote nezabudnem. V dobrom ani v zlom, ale, našťastie, môžem povedať, že tých dobrých bolo viac."

Po návrate do Bratislavy Ekkerta čakajú približne dva mesiace voľna, počas ktorých chce dopísať knihu o ceste, relaxovať, športovať a chodiť s rodinou do prírody. "Teším sa na všetky možné slovenské gulášové, fazuľové, držkové a podobné husté desiatové polievky," priznal.

Aj v budúcnosti chce cestovať, o cestu okolo sveta sa však už nikdy nepokúsi. "Som vyčerpaný. Psychika sa vypína a už teraz cítim, že telo má dosť a nikdy by som to už nedokázal," doplnil.

Mimochodom, posledné dobrodružstvo na jednej z najluxusnejších lodí sveta Queen Mary II. v spoločnosti svetovej smotánky bola podľa neho nuda.

"Tí ľudia sa predháňajú v tom, kto bude lepšie oblečený alebo mať drahší šperk. Nie je to prostredie, ktoré by som vyhľadával. Tešil som sa, že už vypadnem medzi normálnych ľudí." (sita, tasr)

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Spoplatnený obsahNovember živý ako nikdy (píše Michal Havran)

Ľudí neviedla naivita, ale realizmus.

PAVEL HAPAL vs. JÁN KOZÁK

Spoplatnený obsahJe nepredvídateľnejší ako Kozák. Čo ďalšie ešte Hapal zmenil?

Šesť bodov, ktoré robí Hapal inak.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní