Kapele Desmod vyjde 1. mája nové cédečko. Vopred priznávajú: Skladby sú drsnejšie a smutnejšie
Najprv chceme byť kráľmi doma

Vydané 27. 4. 2006 o 0:00 Autor: SAŠA OBUCHOVÁ
"Imidž u nás asi nefunguje. Teda skôr u mňa. Veď chalani sú fešáci, len ja som taký snehuliak," smeje sa spevák Mário Kuly Kollár (vľavo), na fotografii s gitaristom Richardom Synčákom. Obaja hovorili so SME. Okrem nich sú v kapele aj gitarista Richard Nagy, basgitarista Dušan Minka a bubeník Ján Škorec. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ

Milujú stávky so svojím vydavateľom. Raz sa s ním stavili, že z tretej platne predajú 5-tisíc kusov. Vydavateľ neveril a onedlho už išla kapela na večeru, neskôr za platinovú platňu a ďalšiu výhru v stávke aj na dovolenku do Bulharska. Ich úspech sa však naozaj nedal predvídať. Až po treťom albume pribudli nitrianskej rockovej kapele bronzové sošky Slávika či ocenenia Aurel. A už v pondelok vyjde DESMODU v poradí piaty album s názvom Uhol pohľadu. Nielen o ňom sa denník SME rozprával so spevákom Máriom Kulym Kollárom a gitaristom Rišom Synčákom.

Album vychádza 1. mája. Je to náhoda, alebo máte k dátumu špeciálny vzťah?

"Pracovali sme pilne, tak to chceme osláviť 1. mája. Ale nie. Dátum padol najmä preto, že sme si od nahrávania, ktoré sa skončilo začiatkom marca, chceli nechať čas na prípadné zmeny či vylepšenia. A tento termín sa nám zdal taký pekný."

Už prichádza aj nervozita? Rozmýšľate, či bude rovnako úspešný ako predošlé?

"No určite. Sme veľmi zvedaví na reakcie ľudí, na to, ako to celé dopadne. Najmä preto, že album je trochu drsnejší, rockovejší, my hovoríme, že aj špinavší. No skôr sa tešíme, ako by sme mali byť nervózni."

Nahrávali ste v Prahe. So zámerom, že potom bude ľahšie preraziť v Čechách?

"Tak sme o tom nepremýšľali. Iba sme hľadali nejaký novší, iný zvuk. A podarilo sa to. Album znie tak hutnejšie a drsnejšie. A tiež sme tam mali pokoj. Ledva tam bol telefónny signál, takže sme boli v správnej miere odtrhnutí od sveta."

Ambície presadiť sa v zahraničí nemáte?

"O tom sme práve rozmýšľali dávnejšie, ale potom nám jeden človek z vydavateľstva povedal: Najprv byť kráľmi doma a potom vonku. No určite chceme rokovať a dohodnúť sa s vydavateľom, najprv čo sa týka Čiech. No tam to bude možno o niečo zložitejšie, trh tam funguje trochu inak."

Aj fotografie na album vám robil český fotograf, Ondřej Pýcha. Fotí aj svetoznáme hudobné hviezdy, lichotilo vám to?

"Určite, bola to pre nás česť."

Aj to dal pocítiť?

"Práveže vôbec nie. Čakal som nejakého namysleného človeka, no bol to normálny chalan, bol nesmierne ľudský."

Texty skladieb na albume sú skôr smutné, depresívne. Máte také obdobie?

"Určite to bolo aj tým, že vznikali v štúdiu, kde sme boli zatvorení 23 dní. A boli sme ďaleko od rodiny, kamarátov."

A zarezonujú také piesne u ľudí? Nemajú dosť problémov?

"Človek, ktorý má problém, si často chce vypočuť niečo takéto. Vidí, že aj niekto iný sa cítil podobne a vie, čo práve prežíva. A, nakoniec, život je aj o smutnejších veciach."

V jednej piesni spievate: Nesnažím sa byť najlepší, prvé miesto nič nerieši. Držíte sa toho?

"Určite nechceme byť najlepší za každú cenu. Snažíme sa ísť svojou vlastnou cestou, veľa koncertovať, mať dobré texty, ktoré ľudí oslovia. Keď som spieval (Kuly) v projekte G 8 či v remaku Balady o poľných vtákoch, niektorí ľudia to vnímali tak, že sa za každú cenu niekam tlačím. No vôbec to tak nebolo. Ja som to robil pre ľudí, ktorých mám rád a s tým, že to bude dobré."

No objavili sa názory, že remake Balady bol naozaj iba komerčným ťahom pred turné Mira Žbirku, že skladba nie je dobrá.

"Ako komerčný ťah som to nevnímal. Ja som to šiel robiť ako poctu Mekymu. Oslovili ma ľudia, ktorí mi v živote veľmi pomohli, a boli tam speváci, ktorých mám veľmi rád ako Katka Knechtová či Zuzana Smatanová. Ja som z toho žiadne peniaze nemal, takže o tom to určite nebolo."

Váš úspech prichádzal postupne, takže z popularity sa vám hlava asi nezakrútila.

"Určite nie a myslíme, že je fajn, že sme zostali stále takí normálni ľudia. Nie sme v nejakom ošiali alebo kolektíve ľudí, ktorí by nás umelo udržiavali v tom, že sme hviezdy. To nám aj veľmi často pripomína náš manažér: Chlapci, uvedomte si, že ešte pred tromi rokmi ste chodievali hrávať za guláš a pivo, tak si teraz vážte to, čo máte."

 

Hlavné správy

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní