Zachránili mu prsty pre ruku

Vydané 3. 5. 2006 o 0:00 Autor: MIRIAM HOJČUŠOVÁ
Adrián Šutka a lekár Daniel Mládek, ktorý mu prišil dva prsty na ruku.

FOTO - AUTORKA

Dvanásť hodín trvala operácia, počas ktorej Adriánovi preniesli dva a pol článku prsta z pravej nohy na ľavú ruku namiesto prostredníka. Šlo o ojedinelý mikrochirurgický zákrok, priznal aj primár nitrianskej plastickej chirurgie Daniel Mládek.

"Bola to už druhá operácia, ktorú pacient u nás podstúpil. Prvú sme robili presne pred rokom. Na miesto, kde bol predtým ukazovák, sme vtedy voperovali prst z ľavej nohy. Zákrok trval jedenásť hodín," dodal primár.

Adriána Šutku z Orovnice, okres Žarnovica, pripravila o štyri prsty na ruke cirkulárka, na ktorej pílil drevo. Zostal mu len palec, ruka stratila úchopovú funkciu. Úraz sa stal ešte v auguste 2004.

Tridsaťročný muž navštívil niekoľko slovenských nemocníc, no nevedeli mu pomôcť. Ponúkli mu maximálne protézu. Až v Nitre mu dali nádej - prenesú mu prst z nohy na ruku, a tá sa opäť stane funkčnou.

Keďže prvá operácia dopadla výborne, rozhodol sa pacient aj pre druhú. Vo štvrtok ho prepustili do domáceho liečenia. "Je to super," hovorí. V prste ľavej ruky, ktorú mu operovali pred rokom, má silu aj cit. "Už desať mesiacov po operácii som bol vo forme," dodáva.

Na ľavej ruke má teraz tri a na každej nohe po štyri prsty. Pri chôdzi mu to však neprekáža. Rana po chýbajúcom prste sa zacelila, teraz ani nevidieť, že tam bol. Adrián sa už krátko po prvej operácii vrátil do práce.

"Teraz ľavou rukou bežne chytám aj zdvíham ťažké veci. Obmedzenia v ničom nepociťujem, robím všetko. Okrem pílenia dreva na cirkulárke," pousmeje sa.

Hlavné správy

Spoplatnený obsahVelikáni podvodu dokázali predať Eiffelovku aj linku pražskej električky

V minulosti ľudí podvádzali skutoční velikáni svojho remesla.

Spoplatnený obsahRádiové dievčatá svietili v tme a zomierali. Firma o nich klamala

Maľovali ciferníky, advokáti ich nechceli brániť.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní