Históriu spoznáva zo zažltnutých pohľadníc

Vydané 11. 5. 2006 o 0:00
Csaba Tolnai a kniha, ktorá vznikla na základe jeho zbierky pohľadníc. FOTO SME - JANA BEŇOVÁ

Csaba Tolnai z Levíc spoznáva históriu svojho mesta prostredníctvom starých pohľadníc. Odkedy dostal od priateľa prvú historickú pohľadnicu, nazbieral ich už štyristo, najvzácnejšia je z roku 1898. Teraz mu s pomocou radnice vyšla kniha Levice na starých pohľadniciach, ktorá zapadla do roku osláv 850. výročia mesta. Krstil ju levický primátor Štefan Mišák spolu s novinárom a bývalým kníhkupcom Jurajom Kušnierikom.

Za hodnotné úlovky považuje pohľadnice hradu ako kamenného strážcu mesta. Kedysi bránil banské mestá pred nepriateľom a dnes je z neho zrúcanina. Od rakúskeho zberateľa kúpil pohľadnicu zariadenej poľovníckej izby hradného Doóbovského kaštieľa.

"Pohľadnice zachytávajú rozvoj mesta. Vždy ma zaujímalo, ako sa menilo námestie Levíc, pribúdali hostince, domčeky, židovské obchody, secesné budovy. V druhej polovici 19. storočia boli na pozdravoch konské dostavníky, ktoré o niekoľko desaťročí vystriedala železnica a prvé autá."

Informácie o budovách a ľuďoch z pohľadníc hľadal v archívoch.

O novej radnici, diele projektanta Rudolfa Czibulku, sa dočítal, že ju postavili v roku 1902 ako jednopodlažnú. O niekoľko desaťročí strechu rozobrali, zodvihli, podopreli stĺpmi a domurovali druhé poschodie. Dokumentuje to aj niekoľko pohľadníc.

V Tolnaiovej zbierke nechýbajú ani pohľadnice s obrázkom tradičných týždenných a výročných levických jarmokov, ktoré sa preslávili husacími štvrťkami a pečienkami. Boli korenené majoránkou či paprikou, podľa toho, či ich pripravovali ženy zo slovenských alebo maďarských dedín. Piekli sa aj v drevenej búdke priamo na námestí. "Na trhoch sa žilo naplno. Obchodníci zvádzali boj o kupcov a predchádzali sa službami. Zametači v uliciach dlbali na čistotu," vyčítal zo zožltnutých pozdravov Csaba Tolnai.

Rád si pozerá malebné zábery, ktoré dali vyrobiť obchodníci na propagáciu mesta i svojho obchodu. Zastavil sa pri futuristickej pohľadnici spred sto rokov. "Predpovedá, ako by mali Levice vyzerať dnes. Podľa nej by sme v meste mali mať už električky a vzducholode. Nesplnilo sa ani jedno, ani druhé."

Má pohľadnice takmer všetkých významných budov Levíc, okrem levickej synagógy. "Motívy pohľadníc so synagógami sú ojedinelé a na burzách za ne pýtajú veľa. Do knihy som zaradil aspoň fotku pôvodnej židovskej modlitebne, ktorú som získal od vnuka projektanta levickej radnice," hovorí zberateľ.

(bej)

Hlavné správy

Spoplatnený obsahVelikáni podvodu dokázali predať Eiffelovku aj linku pražskej električky

V minulosti ľudí podvádzali skutoční velikáni svojho remesla.

Spoplatnený obsahRádiové dievčatá svietili v tme a zomierali. Firma o nich klamala

Maľovali ciferníky, advokáti ich nechceli brániť.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní