Bez vlastných nôh sa postavil na Everest

Vydané 17. 5. 2006 o 0:00
Moun Everest a horolezci (vľavo) a jeden z nich, Mark Inglis, ktorý má amputované obe nohy (vpravo). Je prvým hendikepovaným, ktorý dosiahol vrch najvyššej hory sveta. FOTO - AP

Prvým hendikepovaným, ktorý dosiahol vrchol najvyššej hory sveta, sa stal 47-ročný novozélandský horolezec Mark Inglis. Má amputované obe nohy. Radostnú novinu oznámil v noci na utorok telefonicky svojej manželke Anne vo chvíli, keď stál na vrchole 8850 metrov vysokého Mount Everestu.

"Sníval o tom celý život," povedala dojatá Anna v rozhovore pre denník New Zealand Herald.

Pred dvoma týždňami si Mark vo výške 6400 metrov zlomil jednu zo svojich dvoch protéz z uhlíkového vlákna po páde zo snežného rebríčka. Podarilo sa mu ju opraviť a pokračovať vo výstupe.

Lekári Inglisovi amputovali obe nohy v podkolení po tom, čo mu omrzli pri výstupe na najvyššiu novozélandskú horu Mount Cook v roku 1982.

Inglis pracoval ako horský sprievodca. So svojím spolulezcom Philom Doolom sa vydali na Mount Cook, kde ich zastihla snehová búrka. Útočisko našli v jaskyni, kde ich nakoniec po dvoch týždňoch takmer mŕtvych našli záchranári. Inglisovo terajšie lezenie s protézami nie je prvé. Pred dvoma rokmi zdolal horu Čo Oju v Tibete, ktorá meria 8201 metrov.

K zdolaniu Mount Everestu vinára a trojnásobného otca podnecoval i fakt, že expedícia by mala získať niekoľko stotisíc dolárov pre kambodžské centrum, ktoré poskytuje rehabilitáciu ľuďom, ktorým amputovali nohy po výbuchu nášľapných mín, ďalej obetiam obrny a ďalším hendikepovaným. Na vrchol Everestu sa postavil aj Juhokórejčan s novozélandským pasom a bydliskom v Aucklande Park Young-Seok so svojím nepálskym Šerpom Serapom Džangbuom. Na veľhoru sa vyšplhali z tibetskej, severnej strany, ale zostúpili na nepálskej, južnej strane.

V dejinách dobývania hory bol ten výstup tretím úspešným pokusom. (čtk)

Hlavné správy

Spoplatnený obsahKedy tu mávate leto? Vlani bolo v stredu

Reportáž z najchladnejšieho miesta na Slovensku.

Píše Emil Višňovský

Spoplatnený obsahDankova kauza ukázala, že naši politici si nevážia vzdelanie

Stačí im ničím nekrytý papier.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní