USA: Po 30 rokoch možno nájdu telo odborárskeho predáka Hoffu

Vydané 18. 5. 2006 o 4:07 Autor: tasr

Milford Township 18. mája (TASR) - Agenti amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) začali v stredu prehľadávať farmu v Michigane v snahe získať stopy v prípade záhadného zmiznutia legendárneho odborárskeho predáka Jimmyho Hoffu.

Lídra odborového zväzu Teamsters naposledy videli 30. júna 1975 v reštaurácii asi 25 kilometrov východne od farmy. Televízie priniesli letecké zábery, na ktorých agenti lopatami kopú na farme v Milford Township, asi 56 kilometrov od Detroitu.

Agentka Dawn Clenneyová, hovorkyňa FBI v Detroite, oznámila, že vyšetrovatelia pátrajú po "dôkazoch o kriminálnej aktivite, ku ktorej mohlo dôjsť za predchádzajúcich majiteľov" farmy. Na otázku, či pátrajú po pozostatkoch Hoffu, povedala: "možno".

Hovorkyňa dodala, že FBI dostáva veľa tipov týkajúcich sa Hoffu. "Mali sme pocit, že tento musíme preskúmať," povedala.

Hoffu vyhlásili za mŕtveho v roku 1982. Množstvo kníh a filmov o jeho živote jeho zmiznutie pripisuje mafii, ktorí Hoffu zabili a ukryli jeho telo, aby mu zabránili v návrate do vedenia Teamsters.

Predáka odsúdili na 15 rokov väzenia za úplatkárstvo, po štyroch rokoch za mrežami ho však v roku 1971 prepustili na základe milosti prezidenta Richarda Nixona.

Hoffa manželke z telefónneho automatu pred reštauráciou zavolal, že muži, s ktorými sa mal stretnúť, neprišli. Na mieste chcel spor s bossom Teamsters z New Jersey a detroitským mafiánom.

FBI po Hoffovom tele neúspešne pátralo na viacerých miestach. Jeden chýr hovoril, že ho zahrabali pod trávnik štadióna v New Jersey. Po preskúmaní plochy špeciálnym radarom však žiadne pozostatky nenašli.

V máji 2004 úrady rozobrali podlahu domu v Bloomfield Township, kde jeden z bossov Teamsters podľa vlastných slov Hoffu zastrelil. Žiadne dôkazy užitočné pre prípad však nenašli.

S podobným vyhlásením údajne prišiel aj bývalý mafiánsky nájomný zabijak z New Jersey, ktorý zomrel v marci. Richard "The Iceman" Kuklinski spisovateľov Philipovi Carlovi údajne prezradil podrobnosti o zabití Hoffu. Kniha "The Ice Man: Confessions of a Mafia Contract Killer" (Ľadový muž: Priznania mafiánskho nájomného vraha) sa má na pultoch objaviť v júli.

2 1 air

Hlavné správy

Spoplatnený obsahKedy tu mávate leto? Vlani bolo v stredu

Reportáž z najchladnejšieho miesta na Slovensku.

Píše Emil Višňovský

Spoplatnený obsahDankova kauza ukázala, že naši politici si nevážia vzdelanie

Stačí im ničím nekrytý papier.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní