Operu Rusalka dirigoval v JAR

Vydané 25. 5. 2006 o 0:00 Autor: MARTINA HABLÁKOVÁ
FOTO

Je zbormajster, dirigent, korepetítor a učiteľ ruského jazyka v juhoafrickom Kapskom Meste. Žije a pracuje tam od roku 2004. Pred pár týždňami v Cape Town opere dirigoval premiéru Dvořákovej Rusalky s juhoafrickými a švédskymi opernými spevákmi. V týchto dňoch má dovolenku, ktorú trávi v rodnom meste, v Bratislave. Jeho prvé kroky viedli do slovenskej opery, kde si pozrel tunajšiu Rusalku. S PETROM VALENTOVIČOM (26) sme sa rozprávali o juhoafrickej kultúre, hudbe a opere.

Ako sa dostala do afrického repertoáru Dvořákova opera?

"Chceli ju nacvičiť už dávno, ale nebol tam nik, kto by vedel po česky. Ja v Cape Town opere pôsobím už dva roky, preto využili moje skúsenosti nielen ako zbormajstra, dirigenta a korepetítora, ale aj ako učiteľa. Opera sa totiž hrala v pôvodnom českom jazyku."

Nebolo to pre domácich spevákov ťažké?

"Nie, naopak si s češtinou rozumeli. Na jednom z vystúpení boli aj moji rodičia a mama mi po predstavení povedala, že im celkom rozumela. V predstavení hrali aj švédski operní speváci, a tým čeština veľmi nešla."

Má v JAR klasická hudba a opera históriu? Je o ňu záujem?

"V opere, v ktorej pracujem, je viac ako tisícsto miest. Je to veľká scéna, oveľa väčšia, ako tá na Slovensku. Hrá tam filharmonický orchester a v ňom všetko hosťujúci dirigenti. Ja som jeden z nich. Černosi majú na operný spev talent. Sú väčší, majú väčšie hlavy, preto majú veľké hlasy. Majú talent na rytmus. Opera je tam skutočne na vysokej úrovni."

Môžu si dovoliť obyvatelia Kapského Mesta chodiť do divadla a na operu?

"Lístok stojí v prepočte na naše od 300 do tisíc korún. V Afrike sú dva veľké kontrasty: chudoba a bohatstvo. Dá sa povedať, že tam neexistuje stredná vrstva. Chodia do divadla, aj na operu, ale len ak sa hrá niečo známe, napríklad Carmen. Na neznáme predstavenia nechodia."

O Rusalku bol záujem?

"Áno, nerobí sa tam česká opera. Vo väčšine prípadov sa tam hrajú talianske, francúzske či anglické predstavenia. Publikum je tam väčšinou biele. Žijú tam čierni, bieli a ‚coloured', čo sú pôvodní obyvatelia. Je tam aj veľa moslimov."

Opera je štátna?

"Nie, funguje vďaka sponzoringu. Národná lotéria je najväčším sponzorom a potom rôzne banky. Pred rokom 1994, keď bol rasizmus a bola biela vláda, ona sponzorovala aj operu. Teraz je tam čierna vláda. Preto dostávame aj nejaké peniaze od štátu, aby sme zamestnávali aj čiernych. Pred rokom 1994 boli čierni ľudia veľmi diskriminovaní."

Operný spevák sa tam uživí na profesionálnej úrovni?

"Áno, ale jeho honorár nie je vysoký ako u nás alebo v iných európskych štátoch. Ich najznámejší operní speváci vystupujú po celom svete, napríklad Johan Botha. Veľmi známy bol aj tenorista Dion Van der Walt, ktorého koncom roka zavraždil jeho otec a potom zavraždil aj seba. Patril medzi najznámejších na celom svete."

Aký je rozdiel medzi predstavením slovenskej a africkej Rusalky?

"V Afrike bol slabší orchester ako u nás a aj scéna sa mi viac páčila viac tu. Operní speváci boli zase lepší v Afrike. Rozdiel je ešte v tom, že na Slovensku sa operným spevom živia a v Afrike to berú skôr ako koníček."

Vy ste študovali na Slovensku, vo Viedni a Francúzsku. Neobmedzovalo vás to?

"Nie, aj rodičia majú vzťah k hudbe. Študoval som celú svoju mladosť. Hovorím po anglicky, francúzsky, nemecky, taliansky, rusky, česky a samozrejme po slovensky. Všetko úsilie, ktoré som do štúdia vynaložil, sa mi teraz vracia A dokážem ho zužitkovať."

Hrali ste aj pred anglickou kráľovskou rodinou. Aké to bolo?

"Bolo to v roku 2004 a na predstavení, ktoré som dirigoval, bola anglická kráľovná Alžbeta, princ Charles a jeho starší syn William. Princ Charles nám podal ruku a poďakoval sa. Potom nás všetkých pozval na slávnostnú recepciu."

A do JAR sa vraciate? Chcete žiť tam?

"Zmluva v Kapskom Meste sa mi končí koncom tohto roka. Neviem, či sa predĺži, alebo pôjdem niekam inam. Vedel by som si predstaviť, že budem pracovať aj v slovenskej opere. Alebo niekde v zahraničí. Žil som v Rusku, Rakúsku, Francúzsku a teraz žijem v Afrike. Som na cestovanie zvyknutý. Dirigent musí stále cestovať a oddať sa hudbe."

Slovák Peter Valentovič dirigoval Dvořákovu Ruslalku v JAR. Ježibabu si zahrala operná speváčka Miranda Tini (na snímke vpravo v popredí) a Rusalku Elisabet Strid (vzadu).

FOTO - PAVOL MAJER a ARCHÍV

Hlavné správy

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní