príbeh
V Hviezdoslavovom divadle mala byť banka

Vydané 29. 5. 2006 o 0:00 Autor: EVA NOVÁ
Oľga Karvašová-Markovičová spomína na otca, guvernéra SNB a milovníka umenia.

FOTO PRE SME - PETER LEGINSKÝ

O živote Imricha Karvaša vyšlo niekoľko kníh, veľa článkov, aj STV uvádzala jemu venovaný dokument. Bývalý guvernér Slovenskej národnej banky bol vedúcou osobnosťou slovenskej ekonomiky minulosti, ovládal päť cudzích jazykov a bol aj zanieteným milovníkom umenia.

Podporoval výtvarníkov, patril medzi prvých návštevníkov ich výstav, nikdy nechýbal na divadelných premiérach. Práve oni mu vďačia za budovu Divadla Pavla Orságha Hviezdoslava. Počas vojny z nej mala byť kinosála, no pán Karvaš sa vtedy ako guvernér banky rozhodol inak.

Spomína na to dnes jeho dcéra Oľga Karvašová-Markovičová: "Bola som vtedy primladá na to, aby ma to zaujímalo a o celej záležitosti som sa dozvedela až v roku 1949, priamo v SND. Nastupovala som ako členka jeho baletu. A dozvedela som sa aj to, ako si otca za jeho čin vážili."

Popri tanci v divadle vyštudovala pani Oľga choreografiu na VŠMU - a to v čase, keď už bol profesor Karvaš v nemilosti totalitného režimu. Aj o to, aby tam vôbec mohla študovať, sa zaslúžili umelci z divadla Bagar, Budský a ďalší.

"Podrobnosti, ako to všetko bolo, som sa vlastne dozvedela až nedávno, pri známej kauze predaja divadelných budov. Bývalý šéf Činohry SND Juraj Slezáček mi povedal, že to bolo právne vyriešené tak, že toto divadlo nebolo možné zrušiť a aj keby sa bol zmenil majiteľ budovy, divadlo by nikdy neplatilo nájomné."

Aj preto považuje dcéra Imricha Karvaša diskusie o predaji divadla za irelevantné a nemiestne. Vtedajšiemu guvernérovi Slovenskej národnej banky už vtedy išlo o to, aby napríklad Divadlo Pavla Orságha Hviezdoslava zostalo divadlom. Dokonca objednal od majstra Janka Alexyho do vestibulu mozaikové okná.

Oľga Karvašová naňho spomína: "Bol jedným z tých, čo z toho, čo vykonali, nikdy nič nemali. Avšak v jeho prítomnosti mal človek pocit, že sa oplatí slušne a čestne žiť." A pokračuje: "Mám odložený krásny list od Mikuláša Hubu. No bol jediný, čo sa pri otcovom úmrtí ozval."

Hlavné správy

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní