Recept na dlhovekosť: pozitívne myslenie

Vydané 1. 6. 2006 o 0:00 Autor: ONDREJ SIVČÁK

Najstaršou jubilantkou Šale je storočná Aurélia Krutáková, pôvodom z Trnovca nad Váhom. Narodila sa 9. mája 1906. Mnohí ju poznajú najmä z trhoviska, kde dlhé roky predávala kvety a ovocie. S plnými taškami tam prichádzala až do svojich 90 rokov.

Potom jej to syn zakázal. Pani Aurélia však stále robí, čo uzná za vhodné. "Je mimoriadne čiperná, sama si varí, robí drobné nákupy, chodí po vodu do blízkej artézskej studne. Z tejto vody si varí všetky jedlá, umýva si v nej tvár," prezrádza vnučka Alžbeta Vörešová.

Babička ako pätnásťročná pracovala na susedných gazdovstvách, 16-ročná sa vydávala a v devätnástich mala dve deti. Keď sa jej manžel vybral za prácou do Francúzska, po istom čase cestovala za ním aj s deťmi.

Zostala tam tri roky, peniaze zarábala pomocou v rodinách, muž sa vrátil po 10 rokoch. Bol chorý a zakrátko zomrel na tuberkulózu.

Pani Aurélia sa neskôr vydala po druhý raz. Za vdovca z Nových Zámkov, ktorý mal z prvého manželstva troch synov. Starala sa teda o päť detí. A keď aj druhý muž zomrel, začala bývať sama.

Vždy ju bolo vidieť v ovocnom sade a v kvetinových záhonoch. Kvety sú jej najväčšou láskou. Vnučke prikázala: ak umrie v lete, chce mať nimi obsypanú truhlu.

To je však budúcnosť. Pani Aurélia sa ešte vyberie aj do mesta, chodí za kamarátkami na tržnicu. Niekedy doma zabudne palicu na podopieranie sa pri chôdzi a spomenie si na ňu v polovici cesty.

A aký recept má na dlhovekosť? "Je to aj v rozdávaní dobrej nálady okolo seba, v pozitívnom myslení a v neustálom úsmeve na tvári," hovorí.

Hlavné správy

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní