V Ghane žil 36 rokov ako Biely Afričan

Vydané 5. 6. 2006 o 0:00 Autor: ĽUBOMÍR LEHOTSKÝ
FOTO

Volali ho Biely Afričan, dávali mu prívlastok misionár. Tridsaťpäť rokov strávil v Ghane. Albína Korem mal 65 rokov, keď pred mesiacom podľahol rakovine.

Príbeh Drienovčana z východného Slovenska sa začal vo Viedni pred 38 rokmi. Bol mladý, túžiaci po slobode a dobrodružstve a nemohol sa zmieriť s príchodom sovietskych vojsk do Československa.

Preto odcestoval do Kanady, dva roky brázdil Ameriku, dva roky strávil na pobreží Guinejského zálivu. Ghana sa mu stala osudnou, prežil v nej 36 rokov.

"Podarilo sa mi pozitívne vplývať na myslenie a konanie tamojších ľudí. Dokonca som mal vlastnú reláciu pre farmárov v rozhlase i v televízii," povedal pri jednej z posledných návštev na Slovensku.

Bojoval najmä proti lesným požiarom, ktoré sú najväčšou príčinou vysychania pôdy. Napísal niekoľko publikácií, z ktorých najznámejšie sú Africké rozprávky a príbehy nazvané Ghana, Ghančania a ja.

Príspevkom do šarišského povedomia a slovenskej jazykovedy je aj unikátny Šarišsko-slovenský slovník, ktorý obsahuje viac ako 11-tisíc slov a takmer 800 prísloví a porekadiel.

Mária Kurimská, mladšia sestra Albína, ho poznala ako nespútaného, slobodného človeka s ochotou pomáhať každému, kto to potreboval.

"Nechcel sa podriadiť komunistom, tak odišiel. Pracoval do úmoru, nemal čas na seba, nikdy sa ani neoženil. Adoptoval si chudobné dievča, Charllotte, ktoré posluhovalo z domu do domu. Vydala sa, má deti a dve si adoptovala po zosnulej sestre," spomína.

Jej brata desili najmä hladujúce deti. V tom čase v Ghane fungovalo iba jediné stredisko na liečenie podvýživy. Aj za jeho prispenia je ich tam dnes viac ako päťdesiat.

"Najhoršie je, že z ťažkej situácie chudobných ťažia bohatí. Hladujúce dievčatá sú ochotné ísť do postele sa za kúsok chleba s hocikým. Vtedy ich aj najviac otehotnie a bludný kruh sa uzatvára," povedal pri jednom z afrických návratov Biely Afričan.

Uvedomoval si, že všetky deti sám nenakŕmi. Preto sa zamestnal na pedagogickej škole pre učiteľov poľnohospodárstva. Robil výskumy, osvetu. Cestoval po krajine, prednášal o poľnohospodárstve, ekológii, školstve a výžive.

Otec mu doma ukul kosu a poslal do Afriky - aby im ukázal, že kosenie je efektívnejšie ako s mačetou. Korem mal skrátka dva domovy. Jeden na Slovensku, druhý v Ghane.

Podobnosť medzi dvoma krajinami videl "v istom pocite menejcennosti, ktorý vyplýval z dlhoročnej kolonizácie a poroby". Pod Tatry túžil preniesť jednoduchý životný štýl, plný surovej zeleniny či ovocia.

A mal sen zaviesť na Slovensku ghanskú módu. Tamojšie ženy "nosili" päť listov, upnutých okolo bedier. "Tie šaty sú také lacné a zároveň príťažlivé, že keby som sa tam oženil, mohol by som manželke kupovať nové šaty aj trikrát za deň," hovorieval.

FOTO - AUTOR a ARCHÍV

Albín Korem z východného Slovenska (vľavo) žil v Ghane (vpravo) 38 rokov.

Hlavné správy

Spoplatnený obsahKedy tu mávate leto? Vlani bolo v stredu

Reportáž z najchladnejšieho miesta na Slovensku.

Píše Emil Višňovský

Spoplatnený obsahDankova kauza ukázala, že naši politici si nevážia vzdelanie

Stačí im ničím nekrytý papier.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní