Má dva športové sny: Afriku aj Peking!

Vydané 9. 6. 2006 o 0:00 Autor: MICHAL VALL
Ján Ruml so svojou medailovou zbierkou. FOTO - AUTOR

Stena ovešaná medailami i pohármi hovorí jasnou rečou. Ján Ruml z Banskej Bystrice to na vode vie napriek hendikepu. Sedemnásťročný plavec má od detstva po komplikovanej operácii nefunkčnú ľavú ruku.

Nikdy sa však nevzdal a bojoval. Chce štartovať na majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike a jeho výzvou je paralympiáda 2008 v Pekingu. "Určite to beriem ako vrchol kariéry. Už len účasť na paralympiáde je úspechom," vysvetľuje.

Športu venuje denne tri až štyri hodiny. Viac by sa so školou či inými aktivitami zladiť nedalo. Plávať začal v siedmich rokoch, na prvých pretekoch bol v roku 2000. A hneď získal pohár.

"Je to dobrý pocit vidieť syna na stupňoch víťazov, ale nejde len o medaily. Hlavným dôvodom, prečo náš syn začal plávať, boli zdravotné dôvody," poznamenáva k tomu mama.

"Nechceli sme, aby bol syn extra, nevytvárali sme bariéry. Chodil do normálnej triedy v materskej škole, na základnej i na strednej. Viedli sme ho k tomu, aby sa nepokladal za menejcenného a bol sebestačný," dopĺňa otec.

"Zvykol som si, čo iné mi ostávalo. Ľudia to už neberú tak ako kedysi, najmä vo väčšom meste. Niekedy mám zo seba dobrý pocit, keď vidím, čo dokážem. Keď trebárs v bazéne niekoho predbehnem," uzatvára Jano.

Žije decembrovými majstrovstvami v Juhoafrickej republike, na ktoré sa kvalifikoval. Momentálne zháňa na pobyt tam peniaze. Nedávno si medailovú zbierku doplnil o kusy z Holandska, kde bol dvakrát prvý a dva razy druhý, a z Belgicka, kde získal po dve striebra a bronzy.

"O pár rokov mi plávanie ostane ako koníček. Nemám predstavu, čím by som sa chcel živiť, zaujímavé by bolo pracovať v diplomacii. Mám záujem o jazyky, bavilo by ma to," uzatvoril druhák na gymnáziu.

Hlavné správy

Spoplatnený obsahKedy tu mávate leto? Vlani bolo v stredu

Reportáž z najchladnejšieho miesta na Slovensku.

Píše Emil Višňovský

Spoplatnený obsahDankova kauza ukázala, že naši politici si nevážia vzdelanie

Stačí im ničím nekrytý papier.

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní