Bára Basiková hovorí: Homosexualita je súčasť života, ľudia sa musia naučiť prijať to so samozrejmosťou a pokorou
Podporila homosexuálov: nafotila akty

Vydané 14. 6. 2006 o 0:00 Autor: MARTINA HABLÁKOVÁ
Speváčka Bára Basiková a herečka Helena Dytrtová nafotili akty na podporu homosexuálov. Vystavia ich v galériách v Česku a na Slovensku. FOTO - PETRA FICOVÁ

Bára Basiková nafotila akty na podporu homosexuálov. Rozhodla sa tak potom, ako sa dozvedela o situácii štvorpercentnej menšiny na Slovensku. "Z rozprávania so Slovákmi som pochopila, že sa u vás k homosexuálom nepristupuje ani tak ako u nás v Česku," vysvetlila SME.

V Českej republike bolo registrované partnerstvo schválené na piaty raz 15. marca. Speváčku šokuje, že aj niektorí politici považujú homosexualitu za chorobu: "Keď ich to počujem hovoriť, sama seba sa pýtam, ako by sa správali, ak by sa im narodilo také dieťa."

Preto prišla s nápadom, že nafotí akty, ktoré sa budú vystavovať v pražskej a neskôr aj v niektorej zo slovenských galérií.

"Homosexualita v Česku nie je tabu. Ľudia, hlavne mladí, sa k nej verejne priznávajú, nemajú nijaké problémy. Ale na Slovensku sa ľudia, ani známe osobnosti, k homosexualite priznať nemôžu, pretože by ich verejnosť nepochopila a ublížili by aj sami sebe," krúti hlavou Basiková.

Vo svojom blízkom, ale aj širšom okolí má veľa kamarátov, ktorí sú opačne sexuálne orientovaní. Ona osobne sa o stratu priazne verejnosti nebojí. "Vždy mi bolo jedno, kto si čo myslí. Hovorím sama za seba, svoj názor. Nemám pocit, že by som niečo riskovala a som presvedčená, že som sa postavila za správnu vec."

Aj keď priznáva, že jej okolie je v rozpakoch: "Na jednej strane obdivujú moju otvorenosť, ale na druhej strane viem, že oni sami by to neurobili, aby si neuškodili."

Podľa slov speváčky by Slovensku pomohla najmä osveta vo výchove v rodinách a v školách.

"Ľudia sa musia naučiť túto skutočnosť prijímať s pokorou a samozrejmosťou. Homosexualita je súčasť života a môže sa to stať každému z nás alebo našim deťom. Treba k tomu pristupovať bez predsudkov a odsudzovania," uzatvára.

Akty speváčky Báry Basikovej a herečky Heleny Dytrtovej, ktorá sa do projektu zapojila, nafotila slovenská fotografka Petra Ficová.

Homosexuáli v slovenskom šoubiznise mlčia

Registrované partnerstvá dvoch osôb rovnakého pohlavia na Slovensku verejne podporujú známe osobnosti ako moderátorka Adela Banášová, Oľga Záblacká, herečka Zdena Studenková, Magda Paveleková, spisovateľka a publicistka Oľga Feldeková, herci Maroš Kramár, Ivan Vojtek, Karol Čálik a iní.

Napriek tomu sa k svojej sexuálnej orientácii nepriznávajú mnohí ľudia zo šoubiznisu. Verejne o tom hovoria iba herec Richard Stanke a módny návrhár František Mikloško. "Boja sa určitej straty svojich fanúšikov a toho, ako ich verejnosť prijme," vysvetľuje psychológ Dušan Fabian. (hab)

Hlavné správy

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní