Chová 300-tisíc rýb z celého sveta

Vydané 16. 6. 2006 o 0:00 Autor: MILAN POTOCKÝ
Päťdesiatročný Jozef Hrehovčík je akvarista vo veľkom. FOTO - AUTOR

O akvaristiku sa začal zaujímať v pätnástich rokoch. Dnes je jedným z troch slovenských chovateľov, ktorí distribuujú stovky druhov exotických rýb do strednej Európy.

Jozef Hrehovčík začínal pred 35 rokmi s jedným akváriom, ktoré zlepil sám, dnes ich má na chovnej farme neďaleko Zemplínskej šíravy vyše tisíc. V špeciálne upravených bazénoch, filtroch a akváriách pláva približne 300-tisíc rýb.

Každá z nich je pritom jedinečná. Akvaristovi dovážajú tie najnetradičnejšie a exkluzívne kusy z najodľahlejších kútov sveta: z Brazílie, Kolumbie či Peru.

Denne zožerú okolo 20 kilogramov potravy, kŕmenie trvá približne hodinu. Na farme sa rozmnožujú, potom ich pán Jozef distribuuje chovateľom a predajniam s akvaristikou.

"Už za komunistov sa dalo celkom slušne začať. Najprv sa to začalo gupkami, potom pribudli kadejaké živorodky, ale dali sa zohnať aj novšie druhy, ktoré sú pre chovateľa náročnejšie," vysvetľuje.

Dnes sú medzi zákazníkmi obľúbené piraje: "Pekne vyzerajú a niekoho baví, že sú agresívne. Asi sa tým ľudia upokojujú."

Samotného pána Jozefa z profesionálneho hľadiska láka Peru. "Polovica tej krajiny je neprebádaná. Odtiaľ je veľa rybích noviniek. Patrím medzi tých, ktorých stále láka niečo nové," priznáva.

Jeho cieľom je aj chov sladkovodných rají. "Sú veľmi pekné, modré so žltými bodkami, majú rozpätie 20 až 30 centimetrov. Už som objednal dva druhy z Kolumbie."

Hlavné správy

  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní